Türk-Türkmen İş Konseyi Başkanı Sefa Gömdeniz’i kabul eden Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ülkesine davet etti.
Oğuzhan Köşkü’nde Gömdeniz’i kabul eden Berdimuhamedov, Türkiye ile ülkesi arasındaki ilişkilerin memnuniyet verici olduğunu dile getirdi. Berdimuhamedov, son yıllarda iki ülke arasındaki münasebetlerin üst düzeyde devam ettirildiğini kaydederek, bundan sonra da eşitlik, karşılıklı çıkara dayalı işbirliğinin daha da geliştirilmesi için çaba harcayacaklarını söyledi
Türk şirketlerinin ülkesindeki çalışmalarından memnun olduğunu aktaran Berdimuhamedov, Türkmenistan’ın yabancı yatırıma açık olduğunun altını çizidi.
Türk şirketlerinin Türkmenistan’da daha fazla iş yapmak istediğini söyleyen Sefa Gömdeniz, Berdimuhamedov’a desteklerinden dolayı teşekkür etti. Gurbanguli Berdimuhamedova Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileten Sefa Gömdeniz, Türkiye’nin Türkmenistan ile her alanda işbirliği yapmak istediğini kaydetti.

Orta Asya'nın hızlı kalkınan ülkesi Türkmenistan'da Türk şirketleri, 2012 yılı itibariyle rekor düzeyde iş aldı. 2012 yılında 4 milyar 885 milyon dolar değerinde 78 proje üstlenen Türk müteahhitleri, 2011 yılında 3,3 milyar dolar, 2010 yılında da 4,6 milyar dolarlık proje üstlendi.
Türkmenistan'da müteahhitlik sektörünün 20 senede üstlendiği projelerin toplam tutarı ise 28 milyar, 946 milyon doları buldu.