Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Söğütlü ve Şenköy Beldeleri yanından geçen Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı'ndan yangın çıktı. BOTAŞ, boru hattında petrol akışı durdurdu.

Edilen bilgilere göre; saat 21.30 sularında petrol boru hattında meydana gelen sızmanın ardından çıkan patlamayla birlikte alevler gökyüzünü sardı. Kilometrelerce uzaktan alevler görülürken, BOTAŞ çalışanları tarafından petrol akışının durdurulduğu kaydedildi. Yangın devam ederken, alevlerin gökyüzüne yükselmesi ve vatandaşların uzaktan yangını farketmesi tedirginliğe yol açtı.

Patlamanın ardından alevlerin çıktığını belirten görgü tanıkları yangının devam ettiğini belirtti. Şenköy Beldesi çıkışında akaryakıt istasyonu işleten bir görü tanığı ise “Köyden telefonlar geldi ve ‘Acaba benzinlikte bir şey mi oldu’ şeklinde sordular. Bizde etrafı kontrol ettik, baktık Allah’a şükür burada bir şey yok. Sonra karakol komutanı geldi, korucular geldi, baktılar bir şey yok. Boru hattının geçtiği yerden alevleri gördük.” şeklinde konuştu.

Olay yerine gelen güvenlik güçleri bölgede güvenlik önlemlerini artırırken, korucuların da yangın noktasına yakın yerlerde oldukları gözlendi.

Öte yandan yangının çıktığı noktaya 21 Temmuz'da terör örgütü mensuplarınca sabotaj yapılmıştı.