20 Ocak şehitleri Lahey’de anıldı

20 Ocak 2013 Pazar 14:50

20 Ocak Bakü Katliamı’nın 23. yıldönümünde şehitler, Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği öncülüğünde düzenlenen programla anıldı. Lahey Hocalı Soykırımı anıtında gerçekleşen anma gününe soğuk havaya rağmen yüzlerce kişi...

20 Ocak şehitleri Lahey'de anıldı

20 Ocak Bakü Katliamı’nın 23. yıldönümünde şehitler, Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği öncülüğünde düzenlenen programla anıldı.

Lahey Hocalı Soykırımı anıtında gerçekleşen anma gününe soğuk havaya rağmen yüzlerce kişi katıldı. Şehitlerin anısına Kur’an-ı Kerim okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği Başkanı İlhan Aşkın yaptı.

Aşkın, şunları söyledi: "20 Ocak katliamının Türk dünyası yüreğinde bıraktığı acıyı unutmadık. Şehitlerimiz, hayatlarını özgür ve bağımsız Azerbaycan için verdiler. Bizler Hollanda’da, Azeri bayrağı altında sesimizi duyurduk, duyurmaya devam edeceğiz. Bugün bizim azatlık günümüzdür. Allah bir daha bizlere böyle günler yaşatmasın. Azerbaycan halkının tarihine Kanlı Yanvar Faciası (Kanlı Ocak Faciası) olarak dahil olmuş 20 Ocak 1990 tarihli olayların üzerinden 23 yıl geçiyor. 23 yıl önce Azerbaycan halkının kaderinde kötü ve korkulu günler yaşanıyordu. Halk saldırıya uğramış, suçsuz insanlar kurşuna dizilmiş, tankların altında ezilmişti.Ama 20 Ocak, Azerbaycan halkının tarihinde, sadece ağıt ve acı ile hatırlanacak gün değil."

"BİR DAHA BÖYLE BİR İNSANLIK SUÇU YAŞANMASIN"

20 Ocak günün "halkımızın şan ve şeref günü" olarak nitelendiren İlhan Aşkın, şöyle devam etti: "O gün caddeleri boyamış al şehit kanları bir anlamda milli ülkümüzün uyanan güneşinin kırmızı şafağını simgeliyordu. Halkımız o gün üstüne saldıran dehşet verici kabusa, Sovyet ordusunun korkunç saldırısına karşı göğüs germeyi, kendi kimliğini ve metanetini korumayı başardı. 1990 yılının 20 Ocak günü Azerbaycan'ın istiklal yolunun ilk şehitlik zirvesiydi. O gün 137 kişi öldürülmüş, 700 kişi yaralanmış ve 800'den fazla kişi gözaltına alınmıştır."

Azerbaycan Türklerinin özgürlük mücadelesini hunharca katliamları ile bastırmaya çalışan Sovyet zulmünü şiddetle lanetlediğini ifade eden Aşkın, "Bir daha böyle bir insanlık suçunun yaşanmamasını arzuluyoruz." dedi.

Anıta çelenk ve kırmızı karanfiller bırakan davetliler daha sonra Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği binasına hareket etti. Hollanda Azerbaycan Ana Vatan Kadın Kolları Başkanı Mayise Gündoğdu, bu tip toplantılara kadınların daha çok iştirak etmesi gerektiğini vurgulayarak 20 Ocak hadisesi ile ilgili duygularını paylaştı. Davetlilere şehitler anısına yapılan helva ikram edildi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x