21 DOĞU TÜRKİSTANLI SURİYELİLERDEN DAHA AZ MI KIYMETLİDİR?

07 Mayıs 2017 Pazar 12:00

Ülkemize sığınmış bulunan 21 Doğu Türkistanlı Çin'e iade edilmeye hazırlanılıyor.

21 DOĞU TÜRKİSTANLI SURİYELİLERDEN DAHA AZ MI KIYMETLİDİR?
 Halil Konuşkan, 21 Doğu Türkistanlı soydaşımızın Çin'e iadesi konusunda can alıcı soruyu sordu:

Suriyeliler olunca vicdandan bahsedenlere soruyoruz; #21DoğuTürkistanlı Çin'e verilince vicdanınız kısa devre mi yapmış olacak?

Bilindiği gibi Çin hükümetinin uyguladığı soykırım politikası ile Çin'den kaçan 21 soydaşımız ülkemize sığınmıştı. Çin hükümeti ise bu soydaşlarımızın kendilerine iadesini istemişti.

İstanbul TEM ekipleri İstanbul Zeytinburnun’da operasyon düzenledi. Operasyonda 11 çocuk 7’si kadın ve 1’i yaşlı 21 Doğu Türkistanlıyı gözaltına aldı.Karakola götürülenlerin çoğunluğunun Pasaportlu ve Türkiye’de oturma izni olan ikameti olan Doğu Türkistanlı olduğuda öğrenildi.

Gözaltına alınan 21 Doğu Türkistanlının Despot işlemi yapılarak sınırdışı edileceği öğrenilirken, Sınırdışı edilecek 21 Doğu Türkistan’lının Türkiye’den çıkarak Çin’nin işgali altında bulunan Uygur Özerk bölgesine gönderileceği bilgisi özellikle sosyal medyada büyük tepkiye neden oldu.

AKŞENER'DEN DE TEPKİ GELDİ

MHP Genel Başkan adayı Meral Akşener de 21 Uygur Türk'ünün gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Akşener, "#21DoğuTürkistanlı'nın Çin'e iade edilmesi, 1945'te Ruslara iade edilirken, Boraltan köprüsünde şehit edilen, 147 Türkün acı utancı gibidir" ifadelerini retweet yaptı.
Yorum Gönder

@name x