ABD ile Rusya arasında bir casusluk krizi daha olduğu ortaya çıktı

20 Mayıs 2013 Pazartesi 10:31

ABD’nin Moskova Büyükelçiliği Hukuk Müşavirliği’nde görevli Thomas Firestone’ın, Rus hükümeti tarafından ‘istenmeyen adam’ ilan edilerek sınır dışı edildiği ortaya çıktı. Daha önce de ABD’nin Moskova Büyükelçiliği’nde...

ABD ile Rusya arasında bir casusluk krizi daha olduğu ortaya çıktı

ABD’nin Moskova Büyükelçiliği Hukuk Müşavirliği’nde görevli Thomas Firestone’ın, Rus hükümeti tarafından ‘istenmeyen adam’ ilan edilerek sınır dışı edildiği ortaya çıktı. Daha önce de ABD’nin Moskova Büyükelçiliği’nde üçüncü katip olarak çalışan Ryan Christopher Fogle, Rus istihbarat elemanına para teklif ederken yakalanmış, ardından da sınır dışı edilmişti.

ABD’nin Boston şehrinde 15 Nisan’da 3 kişinin ölümü, 176 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırı sonucu, Rus Dış İstihbarat servisi SVR’nin Tamerlan Tsarnaev ile ilgili FBI’ı uyardığı, ancak Rusya’nın FBI’ın tüm taleplerine rağmen Tsarnaev ile ilgili operasyonel bilgileri vermediği ortaya çıkmıştı.

Bunun üzerine CIA’nin, Tamerlan Tsarnaev’in 2012’de ziyaret ettiği belirlenen Rusya’nın Dağıstan bölgesiyle ilgili daha nitelikli istihbarat edinmek amacıyla Rus İç İstihbarat örgütü FSB’nin Dağıstan uzmanlarından bir ajana para teklif ederek ABD lehine çalıştırma girişimi krize neden olmuştu. Konuyla ilgili olarak ABD’nin Moskova Büyükelçiliği’nde üçüncü katip olarak çalışan Ryan Christopher Fogle tutuklanmış, ardından da sınır dışı edilmişti.

Amerikan The New York Times Gazetesi’nin haberine göre söz konusu casusluk skandalından kısa bir sure önce, ABD’nin Moskova Büyükelçiliği Hukuk Müşavirliği’nde görevli Thomas Firestone’ın Rus hükümeti tarafından ‘istenmeyen adam’ ilan edilerek sınır dışı edildiği ortaya çıktı.

Haberde, 5 Mayıs’ta Şeremetyevo Havaalanı’nda gözaltına alınarak 16 saat boyunca sorgulanan Firestone’un ilk uçakla ABD’ye geri gönderildiği belirtildi.

Gazetenin haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın pazartesi günü konuyla ilgili açıklama yapabileceği belirtiliyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x