ABD: PKK şiddetten vazgeçsin, Türkiye orantılı güç kullansın

04 Ağustos 2015 Salı 10:01

ABD Dışişleri Bakanlığı, PKK’ya saldırılarına son verme ve Türkiye’ye de orantılı güç kullanma çağrısını yineledi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında konuya ilişkin sorulara verdiği cevapta,...

ABD: PKK şiddetten vazgeçsin, Türkiye orantılı güç kullansın

ABD Dışişleri Bakanlığı, PKK’ya saldırılarına son verme ve Türkiye’ye de orantılı güç kullanma çağrısını yineledi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında konuya ilişkin sorulara verdiği cevapta, “PKK’nın saldırılarına son vermesini ve Türk hükümetinin de orantılı güç kullanmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

PKK'nın saldırılarına karşı Türkiye'nin kendini savunma hakkı olduğuna inandıkları yönündeki sözlerini yineleyen Toner, “PKK'nın şiddetten vazgeçmesini ve Türk hükümetiyle görüşmelere yeniden başlamasını istiyoruz.” dedi. Toner, “Şiddetin sona ermesini istiyoruz. PKK’nın saldırılarına son vermesini ve daha önce de söylediğim gibi Türk hükümetinin orantılı karşılık vermesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Kuzey Irak’ta PKK'ya karşı düzenlenen operasyonlarda sivil insanların hayatlarını kaybettiği şeklindeki iddiaların sorulması üzerine Toner, sivil kayıplar görmek istemediklerini ve söz konusu haberleri çok ciddiye aldıklarını kaydetti.

Anahtar Kelimeler Abdpkk

Yorum Gönder

@name x