ABD: Türklerden YPG’ye ateş açılmamasını istedik, kabul ettiler

07 Ağustos 2015 Cuma 10:50

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, aralarında YPG’nin de olduğu IŞİD ile mücadele eden gruplara ateş açılmaması veya taciz edilmemesini Türkiye’ye açık bir şekilde ilettiklerini, Türkiye’nin de bunu kabul ettiğini...

ABD: Türklerden YPG'ye ateş açılmamasını istedik, kabul ettiler

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, aralarında YPG’nin de olduğu IŞİD ile mücadele eden gruplara ateş açılmaması veya taciz edilmemesini Türkiye’ye açık bir şekilde ilettiklerini, Türkiye’nin de bunu kabul ettiğini iddia etti.

Mark Toner’a ABD ile Türkiye arasında varılan anlaşmanın ‘Suriyeli Kürtlere özellikle YPG’ye ihanet’ şeklinde değerlendirildiği belirtilerek bu yorumlar karşısındaki fikri soruldu.

Toner, IŞİD ile mücadele eden gruplara destek verdiklerini ve İncirlik Hava Üssü’nün koalisyon uçaklarına açılmasından sonra bu yardımların daha hızlı ve daha iyi bir şekilde ulaşacağını hatırlattı.

Söz konusu yardımların süreceği mesajını veren Toner, “İhanet konusundaki düşüncelerinize gelince, bu güçlere -çok açık ifade ediyorum ki yabancı terör örgütü olarak tanımlanan PKK’dan bahsetmiyorum- ateş açılmaması veya taciz edilmemesi konusunda Türk hükümetine gayet açık olduk ve Türk hükümeti açıkçası bunu kabul etti.” dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x