AB’den internet yasaklarına tepki: Endişelerimizde haklı çıktık

07 Nisan 2015 Salı 16:38

Avrupa Birliği, sosyal medyaya uygulanan toptan yasaklamaya tepki gösterdi. AB Komisyonu bir soruya cevaben sosyal medyaya getirilen toptan yasaklamayı ‘çok ciddi mesele’ olarak değerlendirirken, endişelerinde haklı çıktığını vurguladı....

AB'den internet yasaklarına tepki: Endişelerimizde haklı çıktık

Avrupa Birliği, sosyal medyaya uygulanan toptan yasaklamaya tepki gösterdi. AB Komisyonu bir soruya cevaben sosyal medyaya getirilen toptan yasaklamayı ‘çok ciddi mesele’ olarak değerlendirirken, endişelerinde haklı çıktığını vurguladı.

Avrupa Komşuluk Siyaseti ve Katılım Müzakereleri’nden sorumlu Komiser Johannes Hahn’ın sözcüsü Maja Kocijancic, söz konusu endişelerini sık sık gündeme getirdiklerini, mevcut mevzuat çerçevesinde uygulanan yasakların orantısız olduğunu ifade etti. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları çerçevesinde ifade ve basın hürriyetine ilişkin ortamın iyileştirilmesi çağrısını tekrar eden Kocijancic, savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edildiği saldırıyı da şiddetle kınadıklarını belirtti. Saldırıdan ‘şoke’ olduklarını kaydeden Komisyon sözcüsü, hiçbir gerekçenin terörü meşru gösteremeyeceğini vurguladı. Sözcü, Kiraz’in ailesine de başsağlığı diledi.

Sosyal medya yasağı, şehit savcının bazı görüntülerinin yayınlanması üzerine alınmıştı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x