AB'den Türkiye'ye Doğu Akdeniz tehdidi

19 Haziran 2019 Çarşamba 13:30

Avrupa Birliği'nin, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yürüttüğü sondaj faaliyetlerini devam ettirmesi durumunda Gümrük birliği anlaşmasının etkileneceğini, programın askıya alınabileceği belirtildi.

AB'den Türkiye'ye Doğu Akdeniz tehdidi
Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yürüttüğü enerji arama ve sondaj faaliyetlerine, Rum yönetiminin özelinde bütün Batı devletleri karşı çıkıyor. ABD'den Fransa'ya Yunanistan'dan Almanya'ya kadar hemen her devletin açıklamalar yaptığı Doğu Akdeniz meselesine ilişkin, AB'nin de harekete geçeceği belirtiliyor.

Avrupa Birliği hükümetlerinin, Türkiye ile görüşme halinde olduğu Gümrük Birliği’nin 

modernizasyonuna dair Türkiye ile yapacağı görüşmeleri dondurmaya karar verdiği belirtildi.

AB'den Türkiye'ye Doğu Akdeniz tehdidi

GÜMRÜK BİRLİĞİNİ ASKIYA ALMA PLANI

Taslakta, ayrıca sondaj faaliyetlerinin devam etmesi halinde gerilimin artabileceğinin sinyali verildi; "AB, Kıbrıs ile tam dayanışma içinde ve uygun bir şekilde cevap vermeye hazırdır" ifadeleri kullanıldı.

AB'den Türkiye'ye Doğu Akdeniz tehdidi

Taslakta, AB ile Türkiye arasındaki üyelik görüşmelerinin de durakladığı hatırlatıldı. Taslağın, AB Dışişleri Bakanları tarafından onaylanması beklenirken, bildiri taslağına dayandırılan haberlere göre AB Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşmasını dondurmayı planlıyor.

"GEREKLİ ÖNLEMLER ALINACAK"

Lüksemburg'da toplanan AB Genel İşler Konseyi'nin ardından yayınlanan sonuç bildirgesinde, Doğu Akdeniz açıklarında sondaj faaliyetleri yürüten Türkiye’ye karşı 'gerekli' önlemler alınmasının gündeme getirileceği bildirildi.

Konsey tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki mevcut sondaj faaliyetlerinin ciddi endişelere sebep olduğu ve Türkiye'nin henüz Avrupa Birliği'nin bu tür faaliyetleri durdurma çağrısına cevap vermediği belirtildi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x