Afganistan’da insan kaçakçılığı can yakıyor

07 Ocak 2013 Pazartesi 11:42

Afganistan’da insan kaçakçılığı ve yurt dışına kaçışlar esnasında meydana gelen ölümlerden endişe duyulduğu dile getirildi. Afganistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Canan Musazai, basına yaptığı açıklamada, kaçak olarak ülkeyi...

Afganistan'da insan kaçakçılığı can yakıyor

Afganistan’da insan kaçakçılığı ve yurt dışına kaçışlar esnasında meydana gelen ölümlerden endişe duyulduğu dile getirildi.

Afganistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Canan Musazai, basına yaptığı açıklamada, kaçak olarak ülkeyi terk ederek Yunanistan sularında boğulan 22 kişiden 8’inin cesetlerinin ülkeye getirildiğini, 2 kişinin cesedinin de yolda olduğunu söyledi. Musazai, “Ailelerden ricam, genç evlatlarının kaçakçıların ellerine düşmesine izin vermesinler. Çünkü insan kaçakçılığının sonu ya ölüm yada hapistir.” şeklinde konuştu. Ayrıca, 2012 yılında Afganistan’tan resmi olarak başka ülkelere giden 11 diplomatın da geri dönmediklerini ifade etti.

Kaçış sorununun temelinde maaşların düşük olmasının yattığını söyleyen Musazai, yurt dışındaki diplomatların ve dışişleri bakanlığında çalışanların maaşlarında iyileştirme yapacaklarını ve bakanlık bütçesinden ev vereceklerini açıkladı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x