Azerbaycanlı gençler Fransa elçiliğinin önünde gösteri yaptı

28 Şubat 2013 Perşembe 10:39

Fransa Meclisi'nde Azerbaycanlı iki öğrencinin darp edilmesine tepki gösteren gençler, Fransa'nın Bakü Büyükelçiliği önünde gösteri yaptı.Gençler ağızlarını bantlarla kapatırken, İRELİ Gençlik Örgütü tarafından yapılan açıklamada,...

Azerbaycanlı gençler Fransa elçiliğinin önünde gösteri yaptı

Fransa Meclisi'nde Azerbaycanlı iki öğrencinin darp edilmesine tepki gösteren gençler, Fransa'nın Bakü Büyükelçiliği önünde gösteri yaptı.

Gençler ağızlarını bantlarla kapatırken, İRELİ Gençlik Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Azerbaycanlı öğrenciler Mirvari Feteliyeva ve İRELİ Gençlik örgütü üyesi Vüsal Huseynov'un darp edilmesini şiddetle kınandı.

Açıklamada, "Azerbaycan'ın son dönemlerde elde ettiği başarılar, ülke ile ilgili gerçeklerin dünya kamuoyuna iletmesi Ermeni diasporasını korkutmaya başladı. Yenildiklerinin farkında olan Ermeniler Azerbaycanlılara yönelik sabotaj girişiminde bulunuyorlar." yorumu yapıldı.

Azerbaycan diasporası temsilcilerinin, Avrupa ülkelerinde eğitim alan Azerbaycanlı öğrencilerinin güvenlikleriyle ilgili sorunların olduğunu belirten İLERİ örgütü, hem bu şiddeti gerçekleştirenlerin hem de onu tahrik ettiği öne sürülen Milletvekili François Rochebloine’un cezalandırılması talep edildi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada ise “Fransa Ulusal Meclisi üyeleri, gözleri önünde meydana gelen olaya herhangi bir şekilde müdahale etmediler. Ermeni lobisi ve onların himayecileri tarafından Azerbaycan vatandaşlarına şiddet uygulanması, Azerbaycan tarafının sorunla ilgili gerçekleri dünya kamuoyuna olduğu gibi ulaştırmaya yönelik faaliyetlerinin kendilerinde büyük bir endişe doğurduğunu bir kez daha ortaya koyuyor." ifadelerine yer verildi, suçlulara gereken cezanın verilmesi istendi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x