Baltimore'da 'acil durum' ilan edildi

28 Nisan 2015 Salı 02:50

ABD’nin Maryland eyaletindeki Baltimore şehrinde 19 Nisan'da siyahi Amerikan vatandaşı Freddie Gray'in (25) ölümünden sonra başlayan protestolar nedeniyle bölgede acil durum ilan edildi. Maryland Valisi Larry Hogan eyalette acil durum ilan etti....

Baltimore'da 'acil durum' ilan edildi

ABD’nin Maryland eyaletindeki Baltimore şehrinde 19 Nisan'da siyahi Amerikan vatandaşı Freddie Gray'in (25) ölümünden sonra başlayan protestolar nedeniyle bölgede acil durum ilan edildi.

Maryland Valisi Larry Hogan eyalette acil durum ilan etti. Vali Hogan, Ulusal Muhafız Birliği’ni bölgede konuşlandırılacağını ifade etti. Bugün eylemciler ile polisler arasında çıkan çatışmada 7 polis yaralandı. Polisin eylemcilere karşı biber gazı kullandığı bildirildi.

ABD Başkanı Barack Obama’nın Baltimore Belediye Başkanı Stephanie Rawlings Blake ile telefon görüşmesi yaptığı ve bölgede yaşanan protesto olayları hakkında bilgi aldığı belirtildi. Beyaz Saray, görevine bugün başlayan Adalet Bakanı Loretta Lynch’in bölgede yaşanan olaylarla ilgili Başkan Obama’yı bilgilendirdiğini açıkladı.

Gözaltında hastanelik olan Freddie Gray, bir hafta hastanede kalmış, belkemiğindeki ciddi ve açıklanamayan yaralar nedeniyle yaşamını yitirmişti. Protestolar Gray'in dün cenazesinin kaldırılmasından saatler sonra başladı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x