Berlin'de 'çocuk ve yaşlı dostu' binalar inşa edilecek

05 Ağustos 2015 Çarşamba 19:32

Almanya'nın başkenti Berlin’de yeni apartmanlar çocuk ve yaşlı dostu olarak inşa edilecek. Bu amaçla SPD ile CDU’dan oluşan büyük koalisyon hükümeti imar yasasında değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Yeni inşa edilecek apartmanlarda bebek...

Berlin'de 'çocuk ve yaşlı dostu' binalar inşa edilecek

Almanya'nın başkenti Berlin’de yeni apartmanlar çocuk ve yaşlı dostu olarak inşa edilecek. Bu amaçla SPD ile CDU’dan oluşan büyük koalisyon hükümeti imar yasasında değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Yeni inşa edilecek apartmanlarda bebek ve çocuk arabaları ile yaşlıların kullandığı yürüteçler için özel yerler planlanacak. Şimdiye dek belli bir büyüklükten itibaren apartmanlarda bisikletler için yer ayrılması zorunlu idi, kararnamenin yürürlüğe girmesiyle birlikte çocuk arabası ve yürüteçler için de yer hazırlamak mecburi tutulacak. "Bariyersiz ikamet" olarak nitelendirilen yapılaşma tarzının biraz daha pahalıya mal olacağı, dolayısıyla kiraların da diğer apartmanlardaki konutlara kıyasla daha yüksek olacağı tahmin ediliyor.

Berlin-Brandenburg Konut İnşaatçıları Birliği Berlin Hükümeti’nin imar yasasında planladığı değişikliğe sıcak bakmadığını açıkladı. Birlik Sözcüsü David Eberhart bariyersiz ikamete yönelik talebin pek fazla olmadığını ileri sürerek, hükümet şantiyelerde sürekli yeni şartlar koşuyor ama bunlar masrafı yükseltiyor. Bariyersiz ikamet inşası metrekare başına 150 Euro daha fazla masraf demektir. Bu da düşünülüyor mu?“ diye sordu. Yasa tasarısının onaylandıktan sonra gelecek yılbaşından itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor. Berlin Hükümeti’nin söz konusu değişikliği yaşlılar ile engelliler derneklerinden gelen talep üzerine gündemine aldığı belirtiliyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x