Beyin Nasıl Resetlenir

12 Ocak 2013 Cumartesi 12:53

Aslında hepimiz günde binlerce kez yapıyoruz

Beyin Nasıl Resetlenir
 Japonya’da yapılan bir araştırma göz kırpmanın inanılmaz sırrını ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, göz kırpmak beyni ‘yeniden başlatıyor’.

Göz kırpmanın beyin işletişini olumlu etkilediğini biliyor muydunuz? Araştırmacılar göz kırpmanın beyne sağladığı inanılmaz yararı ortaya çıkardı. Japon bilim insanlarının yaptığı araştırma sonucunda, göz kırpmasıyla beyinde meydana gelen değişim ‘resetlemeye’ benzetildi.

Göz kırpmanın beyne etkisini araştıran Japon Osaka Üniversitesi’nden araştırmacılar, beynin işleyişi ve konsantrasyonun olumlu etkilendiği belirlendi.

Daha önce, komedi dizisi, ''Mr. Bean''i izleyenlerin gözlerini, ana karakterin görünmediği sahnelerde yani dikkatin dağılabileceği zamanlarda kırptığını gösteren bir araştırmaya imza atan ekip, bu kez deneyi beyinde göz kırptıktan hemen sonra neler olduğunu görmek için tekrarladı.

Araştırmacılar, diziyi izleyen katılımcıların beynini MR ile görüntüledi.

Göz kırptıktan hemen sonra katılımcıların beyin işlevinde değişiklik meydana geldiğini belirten bilim adamları, bunu beynin anlık olarak ''yeniden başlatılmasına (resetleme)'' benzetti.

Eş zamanlı olaylara dikkatin en fazla 3 ya da 4 dakika verilebildiğini vurgulayan Nakano ve ekibi, ayrıca göz kırpılırken beynin, dikkatten sorumlu sinir hücrelerini mikrosaniye kadar etkisiz hale getirdiği sonucuna varıldı.

Araştırmacılar bu sonuçların göz kırpmanın, çok kısa süre, bilgi akışını daha iyi kontrol etmek ve bir sonraki bilgiye daha iyi hazırlanmak için beyne gönderilen bir sinyal olduğu sonucuna vardı.

Araştırma, ''Proceedings of National Academy of Sciences'' dergisinde yayımlandı.

Yorum Gönder

@name x