Brezilyalılar favelaslarda polis şiddetini protesto etti

09 Nisan 2015 Perşembe 13:51

Brezilya’da polisin geçtiğimiz hafta gecekonduda yaşayan 10 yaşında bir genci silahla vurarak öldürmesi protesto edildi. Rio de Jenairo’nun kuzey bölgesinde yaşayan Eduardo de Jesus Ferreira’nın evinin önünde öldürülmesi devletin ‘favelas’...

Brezilyalılar favelaslarda polis şiddetini protesto etti

Brezilya’da polisin geçtiğimiz hafta gecekonduda yaşayan 10 yaşında bir genci silahla vurarak öldürmesi protesto edildi. Rio de Jenairo’nun kuzey bölgesinde yaşayan Eduardo de Jesus Ferreira’nın evinin önünde öldürülmesi devletin ‘favelas’ adıyla anılan gecekondulardaki suç oranını düşürme stratejisinin de tartışmaya açılmasına sebep oldu.

Hükümet, 2014 Dünya Kupası’na ev sahipliği hakkını elde ettikten sonra favelaslardaki polis sayısını artırmıştı. Rio Valisi Luiz Fernando Pezao da Pazar günü yaptığı açıklamada “Polis sayısını artıracağız.” ifadesini kullandı.

Favelaslarda polis sayısının artırılmasıyla şiddet ve ölüm oranı son üç ayda tırmanışa geçti. Ferreira’nın polis tarafından vurulduğu Alameo ve yanındaki Mare favelasında Ocak ayında mafya çatışmasında 3 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x