BU HABER DOĞRU MU? NATO BİZE AMBARGO MU UYGULUYOR?

26 Mayıs 2017 Cuma 20:34

Eğer Sputnik''in haberindeki Türk Uzmanın söyledikleri doğruysa, bu ambargo niye kamuoyundan saklanıyor? Milli gururumuza yeterince sahip çıkılıyor mu?

BU HABER DOĞRU MU? NATO BİZE AMBARGO MU UYGULUYOR?

 Sputnik Türkiye'nin haberi şöyle:

Daha önce Merkel, Türkiye’nin Alman vekillere İncirlik üssünde görev yapan Alman askerlerini ziyaret etme izni vermemesi durumunda, askerleri İncirlik’ten çekme tehdidinde bulunmuştu.

Peki böyle bir hamle ne gibi sonuçlar doğurur ve Türkiye’yi nasıl etkiler? 

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan Bilkent Üniversitesi’nden askeri uzman Güneydoğu Gazisi Koray Gürbüz şunları söyledi:

'KIBRIS SAVAŞINDAN SONRA UYGULANAN AMBARGO GİBİ'

"Şu anda Türkiye’ye karşı NATO üyesi ülkelerinin zaten gizli bir ambargosu söz konusu. Nasıl? Şu anda Türkiye, NATO üyesi olduğu için NATO standartlarına uygun silahlar kullanması ve NATO standartlarına uygun silahları da NATO üyesi ülkelerinden temin etmesi gerekiyor. Ama NATO üyesi ülkeler, bu NATO standartlarına uygun silahlar için gerekli mühimmatları ve tamamlayıcı parçaları vermemekte. Böylece dolaylı olarak NATO tarafından Türkiye’ye karşı gizli, örtülü bir ambargo uygulanmış oluyor. Aynen Kıbrıs savaşından sonra uygulanan ambargo gibi.

"NATO, eğer ciddi anlamda bölgede istikrarın ve barışın sağlanmasını istiyorsa, her şeyden önce terör örgütlerine karşı desteğini kesmeli. Suriye’de birçok terör örgütü var. Ve o terör örgütlerinin lojistik desteklerinin birçoğu NATO üyesi ülkeler tarafından verilmekte. Geçmişte de hatırlarsanız, IŞİD’e karşı mücadele adı altında Özgür Suriye Ordusu’na pek çok silah yardımında bulunuldu. Ve o silah yardımlarının hepsi terör örgütüne gitti. Bugün PKK, NATO üyesi ülkelerin verdiği silahlar sayesinde Türk sınırları içinde rahat bir şekilde hareket etmekte."

"Angela Merkel’in tehditlerine rağmen Türkiye kendi tutumunda ısrar edecektir. Nitekim Alman askerlerinin Türkiye’deki İncirlik üssünden çekilmesi, Türkiye için çok fazla bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Çünkü Alman askerlerinin İncirlik’te çok fazla bir gücü yok. Onların Ürdün gibi başka bir ülkeye gitmesi de, Türkiye açısından çok önemli değil. Bana kalırsa NATO’nun en büyük üslerinden biri olan bu İncirlik üssünün kapanması, Türkiye için ve bölgedeki barışın sağlanması açısından çok önemli olacağını düşünüyorum."

"Alman askerleri, terör örgütü IŞİD’e karşı çok fazla mücadele etmemekte ve oradaki kara harekatına da karışmamakta, aksine oradaki terör örgütü PKK’ya silah yardımında bulunmakta. Bu, kabul edilebilecek bir şey değil."

"Dolayısıyla Angela Merkel’in bu tür açıklamalarını tamamen göstermelik ve yersiz görüyorum. Çünkü Almanya, Türkiye’ye karşı gizli bir ambargo uyguluyor ve terör örgütlerine silah ve para yardımında bulunuyor. Kaldı ki, Alman vekillerinin İncirlik üssüne girmesi, tamamen İncirlik üssündeki komutanlara kalmış bir şey. Bunun Türkiye ile hiçbir bağlantısı yok. "

(Kaynak: Sputnik)

Yorum Gönder

@name x