Bu üniversitedeki öğrencilerin yaş ortalaması 56

16 Şubat 2013 Cumartesi 14:31

Portekiz'deki Universidade Sénior'a (Yaşlılar Üniversitesi) 50 yaşından küçük öğrenci kabul edilmiyor. 65 yaşın üzerindeki insanların nüfusun yüzde 20'sini oluşturduğu Portekiz’de en yaygın eğitim kurumlarından biri de yaşlı üniversiteleri....

Bu üniversitedeki öğrencilerin yaş ortalaması 56

Portekiz'deki Universidade Sénior'a (Yaşlılar Üniversitesi) 50 yaşından küçük öğrenci kabul edilmiyor. 65 yaşın üzerindeki insanların nüfusun yüzde 20'sini oluşturduğu Portekiz’de en yaygın eğitim kurumlarından biri de yaşlı üniversiteleri.

Portekiz’de diğer Avrupa ülkelerine oranla aileye bağlılık daha yüksek seviyelerde olsa da çoğu insan anne-babalarını yalnız yaşamaya terk ediyorlar. Yalnız kalan yaşlıların hayata bağlandıkları tek yer bu yaşlı üniversiteleri.

Sosyoloji, resim, İngilizce, bilgisayar gibi dersler alan yaşlılar, üniversite sayesinde sosyalleşerek yalnızlıktan kurtuluyor. Kendi evlerine en yakın yaşlı üniversitesini seçen yaşlılar, zamanlarının büyük bir bölümünü bu kurumlarda geçiriyor. Çay saatinde beraber hikayeler okuyor; şarkılar söyleyip, dans ediyorlar.

Eğitim gönüllüsü Portekizliler de bu tür kurumlarda hiçbir ücret almadan ders veriyor, toplumun yaşlılarına sahip çıkıyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x