Bulgaristan'da seçimin nihai sonuçları açıklandı

15 Mayıs 2013 Çarşamba 17:01

Bulgaristan Merkez Seçim Komisyonu (ZİK), 12 Mayıs'ta düzenlenen genel seçimlerin nihai sonuçlarını açıkladı. Yurtdışından gelen yüzde 100 sonuçlarla birlikte Boyko Borisov'un partisi GERB yüzde 30,5, Bulgar Sosyalist Partisi yüzde 26,6,...

Bulgaristan'da seçimin nihai sonuçları açıklandı

Bulgaristan Merkez Seçim Komisyonu (ZİK), 12 Mayıs'ta düzenlenen genel seçimlerin nihai sonuçlarını açıkladı. Yurtdışından gelen yüzde 100 sonuçlarla birlikte Boyko Borisov'un partisi GERB yüzde 30,5, Bulgar Sosyalist Partisi yüzde 26,6, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) yüzde 11,3, aşırı milliyetçi Ataka yüzde 7,3 oy aldı.

Yurtdışında oy kullanan seçmenin yüzde 49,15'i HÖH'e oy verdi. GERB yüzde 20,8 oy alırken, Hürriyet ve Şeref Halk Partisi'nin koalisyonu yüzde 8, BSP yüzde 4,4 pay aldı.

Haftasonuna kadar milletvekili dağılımı belli olması gerekiyor. HÖH'ün Sofya ve Vratsa'dan ilk kez milletvekili çıkarması bekleniyor. Sofya'dan 2 veya 3 milletvekili ile yeni kurulacak Parlemento'da temsil edilecek olan HÖH, şu ana kadar hiç vekil çıkaramadığı Vratsa'dan da parlamentoya vekil yollayacak.

HÖH, ülke genelindeki 5 ilde birinci parti oldu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x