Buzulda sıkışan katil balinalar kurtarılmayı bekliyor

10 Ocak 2013 Perşembe 03:02

Kanada’nın Hudson Körfezi’nde en az 12 katil balinadan oluşan bir sürü buzulların arasında sıkıştı. Balinaların sonuç vermeyen kurtulma çabaları kameralara yansıdı. Balinalar, 8 Ocak’ta Quebec eyaletinin Inukjuak kenti açıklarındaki...

Buzulda sıkışan katil balinalar kurtarılmayı bekliyor

Kanada’nın Hudson Körfezi’nde en az 12 katil balinadan oluşan bir sürü buzulların arasında sıkıştı. Balinaların sonuç vermeyen kurtulma çabaları kameralara yansıdı.

Balinalar, 8 Ocak’ta Quebec eyaletinin Inukjuak kenti açıklarındaki buzulların arasında mahsur kaldı. Bölge sakinleri durumu Kanada Balıkçılık ve Okyanus Bakanlığı’na bildirdi. Bakanlık, bir uzman grubun yola çıktığını ve bugün bölgede olacağını açıkladı.

Katil balinalar günlerdir sıkıştıkları dar bölgede kurtarılmayı bekliyor. Balinaların hareketsizlik sebebiyle nefes almakta zorlandıkları ve güçlükle hareket edebildikleri ifade ediliyor. Görüntülerde katil balinaların gövdelerini suyun dışına çıkararak dik bir şekilde durmaları dikkat çekiyor. Bilim insanları bu davranışa 'gözlem duruşu' ismini veriyor. Çok dar bir çukurda sıkışan balinaların açlık ve yorgunluk nedeniyle ölmelerinden korkuluyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x