ÇİN DOĞU TÜRKİSTANLI BİR ALİMİ DAHA

16 Ekim 2018 Salı 10:10

İşgalci Çin yönetimi hapishanelerde uyguladığı işkenceler altında şehid olan Doğu Türkistanlı Müslüman alimlere bir yenisi daha eklendi.

ÇİN DOĞU TÜRKİSTANLI BİR ALİMİ DAHA
Uygur aktivistlerin verdiği bilgiye göre, bölgenin tanınmış ilim adamlarından, davetçi ve geleneksel tıp uzmanı Abdussamed Davud, tutuklu bulunduğu cezaevinde, Çin polisinin işkenceleri sonucu şehid oldu. Davud’un geçtiğimiz şubat ayında öldüğü, konuyla ilgili resmi teyidin ise ancak yeni sağlanabildiği belirtildi.

Çin yönetimi, Uygur alimleri aşağılamak için, saçlarını kazıyarak teşhir etme yöntemini de kullanıyor.

Din eğitimi ve Kur’ân öğretimi faaliyetlerini sürdürdüğü gerekçesiyle 1993’ten 2003’e kadar defalarca tutuklanıp serbest bırakılan Davud’un en son geçtiğimiz yıl tutuklandığı kaydedildi. Özellikle Uygur gençliği üzerinde büyük etkisinin olduğu bilinen Davud’un, özellikle İslâmî ilimler alanında binlerce öğrenci yetiştirdiği açıklandı.

Uygur Özerk Bölgesi’nde kurduğu “eğitim kampları”yla milyonlarca Doğu Türkistanlıyı “zararsız” hale getirmeye girişen Çin yönetimi, daha önce de Muhammed Salih Hacim ve Abdulehad Berat Mahsum gibi önemli alimleri şehid etmişti.

Kur’ân’ı Uygur diline ilk tercüme den isim olarak bilinen Muhammed Salih Hacim, 24 Ocak 2018’de hapishanede şehid olmuş, ardından Mahsum’un şehadet haberi gelmişti. Abdulehad Berat Mahsum, Doğu Türkistan yakın tarihinin önemli aktörlerinden Mehmed Emin Buğra’nın yeğeniydi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mehmet 10 ay önce yorumlandı

Köpek emperyalist çin bunun hesabını mutlak verecektir

0 Kişi beğendi.