ÇİN’İN ASİMİLASYON ZULMÜ: ÇOCUK KAMPINDAKİ KÜÇÜK KIZ UYGURCA ADINI SÖYLEYEMEDİ

08 Mart 2021 Pazartesi 18:58

İşgalci Çin’in Müslüman Türk çocuklarını etnik Çinliye dönüştürmek için Doğu Türkistan’da açtığı Çin tipi Toplama Kamplarına hapsettiği küçük Uygur kız çocuğunun kendi adını Uygurca olarak söyleyememesi ÇKP’nın acımasız Nazi usulü asimilasyon politikalarını bir kez daha gözler önüne serildi. Adının ne olduğu sorulan Uygur kızı, “Uygurca ismimi söylersem cezalandırılırım” cevabını verdi.

ÇİN'İN ASİMİLASYON ZULMÜ: ÇOCUK KAMPINDAKİ KÜÇÜK KIZ UYGURCA ADINI SÖYLEYEMEDİ
Doğu Türkistanlı Müslüman Uygur Türklerine zulmeden Çin, asimilasyon ve etnik temizlik politikalarına devam ediyor. Uygurların isimlerini Çinceleştirdiği ve Uygurca isimlere izin vermediği Çin’in insanlık dışı politikalarının bir örneği sosyal medyada gündem oldu. 

Sosyal medya platformu TikTok’ta eğlence maksadıyla küçük bir Doğu Türkistanlı kızın videosunu çeken Çinliler küçük kızdan yanında oturan abisinin ismini söylemesini istedi. 

İlk olarak abisinin Çince ismini bilmediğini söyleyen küçük kız, abisinin Uygurca isminin de “garip bir isim” olduğunu gerekçe göstererek söylemek istemedi. 

Çinliler bu kez Uygurca kendi ismi söylemesini istenince küçük kız, “Bana bağırıp vuracaksanız neden söyleyeyim?” şeklinde konuştu. Videoyu kaydeden Çinliler, Uygurca ismini söylerse öğretmeninin kendisine bu seferlik kızmayacağını söyledi. 

Uygurca ismini söylemekten çekindiğini ifade eden kız, ısrarlar karşısında isminin Uygurca “Sabire” olduğunu ifade ediyor. Küçük kız, Çince ismini ise “Sa Bi Ro” şeklinde telaffuz etti.

Çinlilerin bir “eğlence” olarak kaydettiği videoda geçen diyalog, Çin’in Uygurlara yaptığı sistematik asimilasyon politikalarının göstergesi niteliğini taşıdı.

KAYNAK : www.milligazete.com.tr

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x