Çinli hackerlar New York Times’a siber saldırı düzenledi

31 Ocak 2013 Perşembe 16:07

Çin Başbakanı Wen Jiabao ile ilgili bir haber yayınlayan New York Times Çinli bilgisayar korsanlarının dört aydır bitmek bilmeyen saldırısına uğradıklarını açıkladı.

Çinli hackerlar New York Times'a siber saldırı düzenledi

 Dünyanın ilk siber savaşı Amerika ile Çin arasında çıkmak üzere. Çin Başbakanı Wen Jiabao’nun yakınlarının milyarlarca dolarlık malvarlığı edindiklerine ilişkin iddiaların New York Times gazetesinde yayınlanmasının ardından Çinli korsanlar gazetenin sistemine saldırı başlattı.

ÇİN ORDUSU TARAFINDAN MI YAPILDI?

Yaklaşık dört aydır saldırılara devam eden Çinli korsanların''Çin ordusuyla bağlantılı bazı yöntemler'' kullanarak haberi yazan muhabirin elektronik posta mesajlarına girdiği öne sürüldü. Çin Savunma Bakanlığı ise iddiaları yalanlayarak ''gazetelere korsan saldırısı''nın Çin yasalarında suç olduğunu duyurdu.

New York Times’ın Çin hükümeti tarafından ''iftira'' olarak nitelenen haberinde Wen'in akrabalarının çeşitli ticari ve yatırım faaliyetleriyle 2.7 milyar dolarlık mal varlığına sahip olduğunu öne süren New York Times, başbakanı herhangi bir usulsüzlükle suçlamamıştı.

53 BİLGİSAYARA GİRDİLER

New York Times'ın saldırıları tespit etmek üzere anlaştığı internet güvenlik firması Mandiant, eylemleri tespit etmek ve engellemek amacıyla gazetenin bilgisayarlarını hedef alan hareketleri izledi. Firmanın tespitlerine göre, korsanlar New York Times'ın bilgisayar ağına ulaşmayı olanak sağlayan bir yazılımı sisteme yükledikten sonra bütün çalışanların şifrelerine ulaşıp, çoğu gazete binalarının dışındaki 53 kişisel bilgisayara girebilmeyi başardılar.

Gazeteye göre, güvenlik firması ayrıca saldırının çıkış noktasını gizleyebilmek için de ABD üniversitelerindeki bilgisayarların üzerinden yönlendirildiğini, bu yanıltıcı girişimin izlerinin Çin'e kadar uzandığını tespit etti.

New York Times, saldırıların ''Çin ordusunun Amerikan ordusuna hizmet sağlayan şirketlere saldırı düzenlediği bilgisayarlardan başladığının'' tespit edildiğini de duyurdu.

Yorum Gönder

@name x