Çuvaş Türkleri’nin katilinin heykeli dikildi, Çuvaş Türkleri tepki gösterdi

13 Ocak 2020 Pazartesi 13:09

İşlediği katliamlar ve işgaller ile bilinen Rus Çarı Korkunç İvan’ın, Çuvaşistan’ın başkenti Çeboksarı’da (Şupaşkar) anıtı dikildiği öğrenildi. Ayrıca, tarihi Astrahan şehrinde de benzer bir heykelin dikileceği bildirildi.

Çuvaş Türkleri'nin katilinin heykeli dikildi, Çuvaş Türkleri tepki gösterdi

İşlediği katliamlar ve işgaller ile bilinen Rus Çarı Korkunç İvan’ın, Çuvaşistan’ın başkenti Çeboksarı’da (Şupaşkar) anıtı dikildiği öğrenildi. Ayrıca, tarihi Astrahan şehrinde de benzer bir heykelin dikileceği bildirildi.

“ÇUVAŞ HALKININ KATİLİ”

İntertat haber sitesinin aktardığına göre, Şupaşkar’da 26 Aralık 2019 tarihinde dikilen Korkunç İvan heykelinin altına “Çuvaş halkının katili” yazısının bırakıldığı belirtildi.

Şupaşkar’daki açılış törenine katılan Çuvaş Üniversitesi Tarih ve Coğrafya Fakültesi Başkanı Oleg Şirokov, Korkunç İvan’ın “Rus tarihinin en ünlü şahsiyetlerinden biri” olduğunu söyledi. Şirokov ayrıca işlediği katliamlarla tarihe geçen Korkunç İvan’ı “Rus devletini birleştiren şahıs” olarak adlandırıldı.

“ÇUVAŞLAR BUNU KABUL ETMİYOR”

Öte yandan, Şupaşkar’da Korkunç İvan’ın heykelinin dikilmesi skandalı hakkında Çuvaşistan’daki çeşitli meslek gruplarından şahıslar tepki gösterdi. İşte o tepkiler:

Tarih Bilimleri Doktoru Damir Ishakov: 

“Bu heykelin dikilmesine karşıyım. Katile bir anıt dikildi. Bu çok kötü bir durum. Sanırım bu durum uzun sürmeyecek. Çuvaş topluluğu görüşlerini dile getirdi. İnsani yardım kurumlarının temsilcileri de buna karşı çıktı. Çuvaşlar bunu kabul etmiyor. Bu heykelin dikilmesiyle ilgili Çuvaşlardan kimseye bir şey sorulmadı.”

Çuvaşistan’daki Tatarların Ulusal ve Kültürel Özerkliği Başkanı Farit Gibatdinov:

Biz Çuvaş Tatarları sadece yüzde 3.7’lik bir nüfusu oluşturuyoruz. Görüşümüze kimin ihtiyacı var? Çuvaşların yüzde 70’i bile dinlemediler. Onlar da karşıydı. Geçen sene de itirazlarımızı dile getirdik. Ama buna da kimse dikkat etmedi. Yani liderlerimizin, hükumetin yerel nüfusa karşı tutumu budur. Çuvaşistan devletinin de kendisini bu pozisyonda bulduğunu düşünüyorum. Tarihin neyin kötü neyin iyi olduğunu göstereceğinden eminim

Çuvaş Cumhuriyetinin Milli yazarı Mihail Yuhma:

“Bu yöneticilerimizin aptallığı. Çuvaş halkının yüzüne tükürmek gibi. Korkunç İvan, tarihte bir katil olarak bilinen birisidir. Bu halkın iradesine karşı yapılan bir harekettir.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 3

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Çuvaşça bilen Kenan 2 ay önce yorumlandı

o nedenle o 18 bin km2lik alanda herkes istediğini yapabilir. yoksa korkunç ivan heykelinin çuvaşlar arasında ne işi var?

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Çuvaşça bilen Kenan 2 ay önce yorumlandı

çuvaş türklerinin başta kültür bakanı ve cumhurbaşkanı zayıftırlar. bir önceki yönetim, ateşten kızarmış bir demirle kökten yok ederim derken şimdiki çuvaş yönetim ulusal bilinci koruyacak halde değildir. halkın %70i çuvaş olmalarına rağmen bu tür olaya açıkça karşı çıkanların saysı %0,5 var mıdırki? halk siyaset dışına itilmiştir. siyaset bilincinde olanların cüzi miktarı da gizli polis ve cumhuriyet dışı memurlarca kontrol altında kalmaktadırlar.

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 3 ay önce yorumlandı

i̇yi̇ i̇şte si̇z kuvvatli mi̇lloşlar olarak oraya kesi̇n bi̇r sefer düzenlersi̇ni̇z. oralarda güçlü olabi̇lmek i̇çi̇n si̇zi̇n şu dönemler **uluslararasi i̇kti̇sat-ve si̇yasi̇ bi̇li̇m ve uluslar arasi sosyal ve kültürel i̇nsan hareketleri̇ uzmani**15 temmuz gazi̇si̇.ulu önderi̇mi̇z sayin recep tayyi̇p erdoğan bi̇yefendi̇ hazretleri̇ne bi̇raz saygili ve dürüst olun.oralarinda fethi̇ni̇ yapar i̇nşAllah"çünki̇ o gi̇tti̇ği̇ yerde kuralları kendisi belirler.sebep.Allah i̇yi̇ kulunu dai̇ma sever

1 Kişi beğendi.