Danimarka Halk Partisi: İslam’dan çıkanlara ayrıcalık tanınsın

16 Mart 2015 Pazartesi 16:04

Danimarka’da Müslümanlara karşı söylemleriyle bilinen aşırı sağcı Halk Partisi (DF) son önerisi ülkede tepki çekti. DF dinlerinde dönmeyi düşünen Müslümanlar için özel bir “çıkış programının” uygulanmasını teklif etti. Söz...

Danimarka Halk Partisi: İslam'dan çıkanlara ayrıcalık tanınsın

Danimarka’da Müslümanlara karşı söylemleriyle bilinen aşırı sağcı Halk Partisi (DF) son önerisi ülkede tepki çekti. DF dinlerinde dönmeyi düşünen Müslümanlar için özel bir “çıkış programının” uygulanmasını teklif etti. Söz konusu program kapsamında bu kişilere bazı ayrıcalıklar tanınacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan DF’in entegrasyon sözcüsü Martin Henriksen, “Biz, İslam’dan ayrılmayı düşünen ancak Danimarka’daki Müslüman toplumundan gelecek tepkilerden çekinerek buna cesaret edemeyen çok sayıda insanın olduğunu görüyoruz. Bu öneri ile bu insanlar için bir adım atmış olacağız.” dedi.

Bu öneri Danimarka’da daha önce başta motosikletliler olmak üzere çeşitli suç çetelerine üye olan insanlar için gündeme gelmişti. Ancak uzmanlar söz konusu önerinin bu alanlarda bile işe yaramadığını savunuyor.

Toplam nüfusu 5,5 milyon olan Danimarka’da 250 bin kadar Müslüman yaşıyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x