DHKP-C'nin propaganda organı ‘Yürüyüş' Almanya'da yasaklandı

06 Mayıs 2015 Çarşamba 15:47

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, aşırı sol terör örgütü DHKP-C'nin “Yürüyüş“ adındaki propaganda yayın organını yasakladı. İçişleri Bakanı de Maiziere yasakla ilgili yaptığı açıklamada "Aşırı sol terör grubu...

DHKP-C'nin propaganda organı ‘Yürüyüş' Almanya'da yasaklandı

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, aşırı sol terör örgütü DHKP-C'nin “Yürüyüş“ adındaki propaganda yayın organını yasakladı.

İçişleri Bakanı de Maiziere yasakla ilgili yaptığı açıklamada "Aşırı sol terör grubu DHKP-C'nin Almanya'da propaganda yapmasına tahammül etmeyeceğiz. DHKP-C 1998 yılından beri Almanya'da yasaklı. Almanya demokratik bir ülke ve biz Türkiye'nin devlet ve toplum düzenini şiddetle ve intihar eylemleriyle yok etmeye çalışan bir propagandaya müsaade etmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Bu sabah Baden- Württemberg, Berlin ve Kuzey Ren Vestfalya eyaletlerinde DHKP-C'ye karşı eş zamanlı operasyonlar düzenlenerek bazı yerler de aramalar yapıldı. Örgüte yakın internet sitelerinden yapılan açıklamada, baskınlarda Yürüyüş dergilerine, arşivlerine, eski gazete ve dergilere el konulduğu belirtildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Almanya'nın 1983'den beri DHKP-C'ye yönelik dernek yasasıyla da mücadele edildiği ve 6 Ağustos 1998'de resmi olarak yasaklandığı ifade edildi. Örgütün 'Kurtuluş' olan yayın organının adını daha sonra 'Yürüyüş' olarak değiştirdiği belirtildi. DHKP-C'nin yayın organı Yürüyüş'te Türkiye'nin devlet ve toplum sistemini yıkıp yerine sosyalist sistem kurmayı hedeflediği propagandasının yapıldığı ifade edildi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x