“Dikkat Koronavirüs var” diyen doktor da öldü

07 Şubat 2020 Cuma 10:30

Çin halkını Koronavirüs’e karşı uyaran ilk kişi olan ve yaptığı bu uyarıdan dolayı devletin hışmına uğrayan Doktor Li Wenliang'ın öldüğü Çin rejimi tarafından kabullenildi.

'Dikkat Koronavirüs var” diyen doktor da öldü
Çin rejimi  koronavirüsü tespit ettiği için susturduğu doktorun ölümünü kabul etti.

Koronavirüs salgınını erkenden tespit eden ancak yetkililer tarafından susturulduğu ortaya çıkan Doktor Li Wenliang'ın, yakalandığı virüs nedeniyle hayatını kaybetmişti.Fakat Çin devlet medyası bu ölümü gizleyerek ısrarla doktorun ölmediği propagandasında bulunuyordu.

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) yetkililer de doktorun ölümünü teyit etmiş, ve ısrarla doktorun akıbetini sormuştu.

Doktorun tedavi gördüğü Vuhan Merkez Hastanesi dün sosyal medya hesabından Wenliang'ın ölümünden üzüntü duyduklarını açıkladı.

Doktor Li Wenliang, 30 Aralık tarihinde Çin'de sıkça kullanılan mesajlaşma uygulaması WeChat üzerinden koronavirüs hakkında arkadaşlarını uyarmıştı. Söz konusu mesaj daha sonra sosyal medya üzerinden hızla yayılmıştı.

Li'yi sorguya çeken Çin polisi, doktora "internette söylenti yaymak ve kamu düzenini bozmak" suçlamasını yöneltmişti. Li Wenliang, ilgilendiği hastalardan virüse yakalanmış ve 11 Ocak tarihinde hastaneye kaldırılmıştı.

“Dikkat Koronavirüs var” diyen doktor da öldü

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x