Doktora yapmak için Amerika’ya geldi, yılda 40 milyon dolar ciro yapıyor (Özel)

03 Şubat 2013 Pazar 15:03

1986 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bursu ile doktora yapmak için ABD’ye gelen Murat Güzel, eğitiminin ardından bir Amerikan firmasında mühendis olarak çalışmaya başlar. Yaklaşık 15 sene farklı pozisyonlarda görev yaptıktan sonra ticarete...

Doktora yapmak için Amerika'ya geldi, yılda 40 milyon dolar ciro yapıyor (Özel)

1986 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bursu ile doktora yapmak için ABD’ye gelen Murat Güzel, eğitiminin ardından bir Amerikan firmasında mühendis olarak çalışmaya başlar. Yaklaşık 15 sene farklı pozisyonlarda görev yaptıktan sonra ticarete atılmaya karar veren Türk girişimci, Pennslyvania eyaletinin Bethlehem şehrinde küçük bir şirket kurar. Güzel’in 2000 yılında kurduğu şirket şu an ABD’nin en büyük marketlerine satış yapıyor. Kuru meyve, meyve konsantresi ve organik meyve suyu imalatı yapan şirketin yıllık cirosu 40 milyon dolar.

Murat Güzel, Türkiye ve Güney Amerika’dan getirdiği kuru meyve (incir, kaysı, üzüm, kuru domates), donmuş organik meyve ve meyve konsantrelerini ABD’deki imalatçılara satmakla başlar ticarete. Kısa sürede Amerikalı imalatçıların güvenini kazanan Türk girişimci, kendi markasını oluşturmaya karar verir. Fizibilite çalışmasının ardından pazarın ihtiyacını belirleyerek Türkiye’de yüzde yüz organik nar, vişne, kayısı ve karışık meyve suyu ürettirir ve bu ürünleri Kroger, Whole Foods, Fresh Market, Wegmans, Stop and Shop ve Sprouts başta olmak üzere büyük Amerikan marketlerine satmayı başarır.

“‘Zaten Türk ürünlerini büyük üreticilere pazarlıyoruz. Neden kendi mamullerimizi üretmeyelim?’ diye düşünerek Smart Juice organik meyve suyu markamızı oluşturduk” diyen Güzel, farklı ve katma değeri olan bir ürün bulmak için uzun süre düşündüklerini söyledi.

Şirket olarak yatırımlarına kontrollü bir şekilde devam etmeyi düşündüklerini vurgulayan Güzel, kuru meyveleri süper marketlere taşımaya devam edeceklerini bunun yanında Türk peynirini de pazarlamaya başlayacaklarını söyledi..

HELAL JELİBON ‘YUMMY YUMMY’

Güzel ayrıca Türkiye’de üretilen helal jelibonların da Amerikan pazarında yerini almaya başladığını söyledi. ‘Yummy Yummy’ ve ‘Bebeto’ markalarını ABD’ye getirdiklerini açıklayan Güzel, 15 kişilik profesyonel bir pazarlama ekibi ile büyük marketlere ulaşmaya çalıştıklarını belirtti. “Amacımız, Amerika’da helal jelibonların satılması. Çocuklar ve büyükler tarafından çok tüketilen bu ürünü Amerika geneline yaymak istiyoruz.” dedi.

ABD’DEKİ TÜRKLER YENİ İŞ ALANLARINA AÇILMALI

Başarılı işadamı, Türk girişimcileri Amerikaya yatırım yapmak için davet etmeyi de ihmal etmiyor. Güzel, girişimcilerin risk alıp ticaret yapmasının Türkiye’nin tanıtımı açısından mühim olduğunu hatırlattı. Ticarette dürüstlüğün önemine de dikkat çeken Türk işadamı, “Amerika’da ticaret ahlakı ile hareket etmek çok önemli. Gerekli güveni sağladıktan sonra tüccar sizinle iş yapar. Biz, önce pazarlama ile işe başladık. Şu anda büyük marketlere ürünlerimizi satıyoruz. Burada ilişkilerimizdeki güven çok önemli rol oynadı.” dedi.

Amerika’da iş yapmak isteyen Türklerin genellikle benzer işlere yoğunlaştığını ve bunun ticari anlamda verimli olmadığını ifade eden Güzel, yatırımcıların kaliteli ve piyasada bulunmayan ya da katma değeri yüksek özel bir ürün bulmalarının işlerini kolaylaştıracağını belirtti. Yatırım yapmak isteyen gençlere rehberlik yapma gibi bir projesinin de bulunduğunu söyleyen Güzel, ticaret alanında insanlara yardımcı olmak için elinden gelen bütün çabayı sarf edeceğini ifade etti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x