Economist’ten ‘Erdoğan ve Generalleri’ yazısı

02 Şubat 2013 Cumartesi 11:30

İngiliz The Economist dergisi ‘Erdoğan ve Generalleri’ başlıklı bir yazı yayınlayarak TSK’nın sindirildiğini iddia etti.

Economist'ten ‘Erdoğan ve Generalleri' yazısı

 Ergenekon, Balyoz ve askeri casusluk davaları sonrası birçok TSK mensubunun tutuklanmasını irdeleyen The Economist dergisi ‘Erdoğan ve Generalleri’ başlıklı bir yazı yayınladı. "NATO'nun ikinci büyük ordusuna sahip; Irak, İran ve Suriye'ye komşuluk eden; Ege, Karadeniz ve Akdeniz ile çevrili olan fakat donanmasına komuta edecek kimsesi bulunmayan bir ülke hayal edin" tarifiyle başlayan yazı Başbakan Erdoğan’ın da şikayet ettiği ‘asker tutuklamaları’ ile ilgili çarpıcı ifadeler kullandı.

"Erdoğan ve generalleri" başlıklı haberde, onlarca üst rütbeli subay ve general tutuklanırken, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gücünün zayıfladığını iddia etti. "Bir zamanlar her şeye muktedir olan Türk Silahlı Kuvvetleri, aciz durumda değilse de, sindirildi" diyen Economist dergisi, Donanma Komutanı Koramiral Nusret Güner’in istifasını hatırlatarak amirallerin yarısından fazlasının cezaevinde olduğunu kaydetti.

BEŞ GENERALDEN BİRİ TUTUKLU

Ergenekon ve Balyoz davaları kapsamında, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ dâhil olmak üzere, her beş generalden birinin tutuklu olduğu belirtilen haberde şu ifadeler kullanıldı:

"Bunun Türk demokrasisi için bir zafer olması beklenir. Fakat yargılamalar, delillere çeşni katıldığına ve başka bazı tutarsızlıklara ilişkin iddialarla karşılaşıyor.

Eylül 2012'de Balyoz darbe planı suçlaması nedeniyle uzun hapis cezasına çarptırılan 250 sanığın aileleri davayı BM İnsan Hakları Konseyi'ne götürmeye hazırlanıyor. Kanıtlar üzerinde oynandığında ısrar ediyorlar. Bağımsız adli tıp uzmanları iddialarını destekliyor. Vaclav Havel ve Desmond Tutu gibi bilgeler için çalışmış olan ve Washington DC'de yaşayan avukat Jared Genser, Balyoz davası sanıkları için çalışmayı kabul ettiğini çünkü masumiyetlerine ve onlara karşı sunulan kanıtların 'bariz biçimde düzmece' olduğuna 'kesinlikle inandığını' söylüyor."

"ERDOĞAN DA ŞİKAYETÇİ"

Gelinen noktada, Başbakan Erdoğan'ın da 400 civarında emekli ve görevli subayın tutuklu olmasından şikâyet ettiği belirtilen haberde, PKK ile çatışmaların sürdüğünü ve Suriye'deki çatışmaların sınırı aşma tehlikesi bulunduğunu hatırlatıyor.

"ASKERLERLE İLGİLİ İDDİALAR YABANA ATILAMAZ"

Economist, diğer yandan da, generallerin darbe girişiminde bulunduğu iddialarının yabana atılamayacağını ifade ediyor. Yazıda, 2007 yılında eşinin başı kapalı olan Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı olmasını engellemeye çalıştığı iddia edilen generallerin, 2008 yılında da iktidar partisinin "şeriatı yürürlüğe koymaya çalıştığı" iddiasıyla kapatılmasını kışkırttığı iddia edildi.

Yorum Gönder

@name x