EN ALT KAST ÜYESİ, ATA BİNDİ DİYE ÖLDÜRÜLDÜ!

01 Nisan 2018 Pazar 08:41

Hindistan'daki KAST sistemini iyice bir incelemek lazım... O coğrafyanın yanında binlerce yıldır özgür düşünceli Türkler varken ve esir aldıkları başka devletin prenslerine saraylar tahsis ederken; yanı başlarındaki topraklarda ise binlerce yıllık KAST sistemi hüküm sürüyordu. Nasıl doğduysa öyle kalmak zorundaydı insanlar.. Kastları kaderleriydi. En alt kastlara karşı işlenen suçlar affedilirdi. Aynı dönemde Türk coğrafyasında ise, yabancılar bile devletin insanlarıyla aynı hukuka tabiydi... Bunları Türk Kültürünün o eşsiz kıymatini daha iyi anlamak için yazıyoruz. Medeni denilen Atina'da bile köleler varken, Türk coğrafyasında kölelik yoktu. İnsanın insana kulluğu söz konusu değildi. Türkler tarihi boyunca hür düşünceli olmuşlardır. Onları malıymış ya da marabasıymış gibi gören liderler de tarihin çöp sepetine itilmişlerdir. Yıl 2018... Hindistan'da bir KAST üyesi sırf ata binme hakkını kullandığı için öldürüldü.

EN ALT KAST ÜYESİ, ATA BİNDİ DİYE ÖLDÜRÜLDÜ!

 Hindistan'ın kast sisteminde en alt sınıfta olan Dalit topluluğundan genç bir çiftçi, bir at sahibi olup atına bindiği için dövülerek öldürüldü.

Gujarat eyaletinde yaşanan olayın ardından, daha üst bir kasta üye üç adamın tutuklandığı belirtildi.

Kurbanın babası, ata binmek üst kastlara tanınan bir ayrıcalık olduğu için, oğluna ata binmemesi uyarıları yapıldığını söyledi.

Hindistan'ın bazı kesimlerinde at sahibi olmak iktidar ve refah sembolü olarak görülüyor.

Üst düzey bir polis yetkilisi cinayetin başka nedenlerle işlenmiş olabileceği ihtimali üzerinde de durulduğunu söyledi.

Gujarat eyaletinde yaşanan olayda 21 yaşındaki Pradeep Rathod adlı çifçinin cesedi kan içinde yatarken bulundu. Kurbanın babası, oğlunun atının da heme yakında bulunduğunu söyledi.

Babası polise yaptığı şikayette, oğlunun atları çok sevdiğini ve bu yüzden ona bir tane aldığını belirtti.

Kurbanın babası ifadesinde "Oğlum atlara olan sevgisi öldürülmesine neden oldu. Bir hafta önce oğlumla beraber at biniyorduk. Üst Kshatriya (Savaşçı) kastından biri köyde ata binmememiz uyarısı yaptı. Dalitlerin at süremeyeceğini sadece Kshatriyaların ata binebileceğini söyledi. Atı satmadığımız takdirde bizi öldürmekle tehdit etti" dedi.

Hindistan'da "Dokunulmazlar" diye de bilinen Dalit topluluğu sık sık ayrımcılık ve şiddet olaylarına maruz kalıyor.

Kast temelinde ayrımcılık Hindistan'da yasadışı olsa da, toplumda çok yaygın.

(Kaynak: BBC)

Yorum Gönder

@name x