Faslı öğrenci, yüzde yüz yerli İHA üretti

03 Ağustos 2015 Pazartesi 14:51

Fas Ulusal Elektirik ve Mekanik Okulu (Ensam) doktora öğrencisi Halid Boukhdir, yüzde yüz yerli İnsansız Hava Aracı (IHA) üretti. 50 kilometre mesafede kontrol edilebilen aracın, sivil ve askeri sektörde kullanılmak üzere tasarlandığı belirtildi....

Faslı öğrenci, yüzde yüz yerli İHA üretti

Fas Ulusal Elektirik ve Mekanik Okulu (Ensam) doktora öğrencisi Halid Boukhdir, yüzde yüz yerli İnsansız Hava Aracı (IHA) üretti. 50 kilometre mesafede kontrol edilebilen aracın, sivil ve askeri sektörde kullanılmak üzere tasarlandığı belirtildi.

Ensam direktörü Hicham Madroumi ‘yeni ürün’ için el-Akhbar Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, "İnsansız hava aracımız askeri alanda, barajların izlenmesi gibi tarımda ve film sektöründe kullanılmak üzere çok amaçlı olarak tasarlandı ve birçok bilgisayar uygulamaları ile donatıldı." dedi. Madroumi, SAGEM firması ile Ensam yapılan anlaşmaya göre Eylül ayında test uçuşlarına başlayacak IHA’nın, 2016’da pazarlanacağı belirtti.

Yeni Drone’un mucidi olan Ensam doktora öğrencisi ve araştırma ekibi koordinatörü Khalid Boukhdir ise şöyle konuştu: "Doktoro tezim tamamlanınca ilk drone projemiz 2014’te teorik olarak başladı. Fas’ta ilk prototip 2012’de üretilmişti. Ama yeni drone öncekine hiç benzemiyor. Fas tarihine geçecek bir buluş."


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x