FED, ekonomideki yavaşlamaya dikkat çekti, faiz artışına gitmedi

29 Nisan 2015 Çarşamba 23:29

ABD Merkez Bankası (FED), faiz oranında bir değişikliğe gitmedi. Federal Açık Piyasa Komitesi'nden (FOMC) iki günlük toplantı sonrası yapılan açıklamada, ABD ekonomisinde yaşanan yavaşlamaya dikkat çekildi. Büyümenin yanı sıra istihdam...

FED, ekonomideki yavaşlamaya dikkat çekti, faiz artışına gitmedi

ABD Merkez Bankası (FED), faiz oranında bir değişikliğe gitmedi. Federal Açık Piyasa Komitesi'nden (FOMC) iki günlük toplantı sonrası yapılan açıklamada, ABD ekonomisinde yaşanan yavaşlamaya dikkat çekildi. Büyümenin yanı sıra istihdam artış hızının yavaşladığına vurgu yapılan açıklamada, faiz artışının ekonomik verilere bağlı olarak belirleneceği ifade edildi.

FED yetkilileri, faiz artışının daha çok istihdam piyasasındaki iyileşmenin artması ve enflasyonun yüzde 2’lik hedefe yükseleceği güveni vermesine bağlı olduğunu belirtti. Uzmanlar, faiz artışının haziran ayından ziyade eylül ayında gerçekleşebileceği yorumlarında bulundu. FOMC, açıklamasında üretim ve isitihdam piyasasındaki büyümenin ilk çeyrekte yavaşlasa da, isabetli politikalarla ekonominin ılımlı bir düzeyde büyümesini beklediklerine dikkat çekti.

Politika yapıcıları, petrol fiyatlarının düşük seyretmesinin, düşük enflasyona neden olduğunu kaydetti.

FED, mart ayı toplantısında faiz artışı için 'sabırlı' ifadesini kaldırarak her an faiz artışına gideceğinin sinyallerini vermişti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x