Filistin Devlet Başkanı Abbas Çin’de

06 Mayıs 2013 Pazartesi 09:35

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, resmi ziyaret için Çin’e geldi.Abbas, 7 Mayıs’a kadar sürecek ziyaretinde bugün ilk olarak Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından askeri törenle karşılandı. Daha sonra heyetlerarası görüşmelere...

Filistin Devlet Başkanı Abbas Çin'de

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, resmi ziyaret için Çin’e geldi.
Abbas, 7 Mayıs’a kadar sürecek ziyaretinde bugün ilk olarak Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından askeri törenle karşılandı. Daha sonra heyetlerarası görüşmelere geçildi. Görüşmenin ardından yapılacak anlaşmaların imza töreni düzenlenecek.
Diğer Çin liderleriyle de bir araya gelecek Abbas, ikili, bölgesel ve uluslar arası konularda görüş alışverişinde bulunacak. Abbas'ın, Çin'e gelen Ortadoğulu ve Arap ülkelerinden ilk lider olmasının, Çinli liderlerin Filistin-İsrail sorununa verdiği önemi ve Filistin'in mücadelesine sağladığı desteği gösterdiği belirtiliyor.
Abbas’ın danışmanı Yasser Abed Rabbo, Çin’in bağımsız bir Filistin devleti kurulması konusunda verdiği destekten memnun olduklarını ve Abbas’ın bu ziyaretinin işbirliğini daha da ileriye götürmesi için önemli olduğunu söyledi.
Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun da Pazartesi günü Çin’in Şanghay şehrine gelecek ve 8 Mayıs’ta da Pekin’de Çinli liderlerle görüşerek, ikili anlaşmalara imza atacak.
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Abbas ve Netanyahu'nun ziyaretinin Çin'in Ortadoğu'daki barış sürecini desteklemesinin bir parçası olduğunu söylemişti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x