Fransa'da 'sıfır beden' mankenlerin çalışmasına yasak geldi

03 Nisan 2015 Cuma 13:13

Fransa Ulusal Meclisi, çok zayıf mankenlerin çalışmasına yasak getiren yasayı kabul etti. İktidardaki Sosyalist Parti (PS) Milletvekili Olivier Veran'ın hazırladığı yasanın amacının yeme bozukluğu sendromu hastalığı anoreksiyanın önüne...

Fransa'da 'sıfır beden' mankenlerin çalışmasına yasak geldi

Fransa Ulusal Meclisi, çok zayıf mankenlerin çalışmasına yasak getiren yasayı kabul etti. İktidardaki Sosyalist Parti (PS) Milletvekili Olivier Veran'ın hazırladığı yasanın amacının yeme bozukluğu sendromu hastalığı anoreksiyanın önüne geçmek olduğu kaydedildi. Veran, "Sağlık Yüksek Kurulu'nın da önerisiyle Vücut Kitle Endeksi normal olmayanların mankenlik yapmasına müsaade edilmeyecek." dedi.

Sağlık Bakanı Marisol Touraine de yasaya destek verirken, aşırı zayıf mankenlerin sunumunun endişe verici olduğunu dile getirdi. Yasaya Yeşiller destek verirken ana muhalefet partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) ile Bağımsız Demokratlar Birliği (UDI) ise karşı çıktı.

Aynı zamanda nörolog olan Olivier Veran'ın hazırladığı değişilik teklifiyle manken ajanslarına her bir manken için Vücut Kitle Endeksi'nin normal olduğuna dair sağlık raporu almayı zorunlu hale getiriyor. Değişiklik teklifinde yasaya uymayanlara da 6 ay hapis ve 75 bin Euro kadar da para cezası verilmesi öngörülüyor. Ayrıca anroreksiyayı özendiren internet sitelerine de 10 bin Euro para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

Fransa'da yeme bozukluğu sendromu hastalığından muzdarip 40 bine yakın insanın olduğu belirtiliyor. Hastalığa yakalananların yüzde 90'ını ise ergenlik çağındaki gençler oluşturuyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x