Fransız medyası, Le Pen'in Kremlin bağlantısını ifşa etti

06 Nisan 2015 Pazartesi 16:39

Fransız aşırı sağ parti Ulusal Cephe’nin (FN) Rusya’nın Kırım’ı ilhakına destek vermesi karşılığında Rusya tarafından ödüllendirildiği iddiası tartışma yarattı. Geçtiğimiz Eylül ayında aşırı sağ partinin bir Rus bankasından...

Fransız medyası, Le Pen'in Kremlin bağlantısını ifşa etti

Fransız aşırı sağ parti Ulusal Cephe’nin (FN) Rusya’nın Kırım’ı ilhakına destek vermesi karşılığında Rusya tarafından ödüllendirildiği iddiası tartışma yarattı. Geçtiğimiz Eylül ayında aşırı sağ partinin bir Rus bankasından 9 milyon Euro kredi alması da şüphelerin artmasına neden oldu.

Hacker topluluğu Anonymous International tarafından ele geçirilen Kremlin İç Politika Departmanı Başkan Yardımcısı Timur Prokopenko ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın Birleşik Rusya Partisi Milletvekili Konstantin Rykov arasında geçen görüşmeler Fransız internet sitesi Mediapart’ta yayınlandı.

Ülkedeki siyasi skandalları ortaya çıkarmasıyla ünlü haber portalında yayınlanan mesajlarda, aşırı sağ partinin Kırım’ın Rusya tarafından ilhakına destek vermesi karşılığında ödüllendirilmesi gerektiği savunuluyor. Yayınlanan Kremlin İç Politika Departmanı Başkan Yardımcısı’na ait 9 bin 500 e-mail ve 40 bin SMS’te Fransız aşırı sağ parti ile ilgili kısımlar dikkat çekti. Mediapart'ın yayınladığı 11 Mart 2014 tarihli SMS'te, Fransa'ya yakınlığı ile bilinen Rus milletvekili Rykov, Timur Prokopenko'ya gönderdiği mesajda Fransa aşırı sağ parti için "FN 5 gün içerisinde resmi olarak Kırım ile ilgili pozisyon alacak. Birisi finansmanla ilgili sizinle temasa geçti mi?" ifadelerine yer veriyor. Kremlin İç Politika Departmanı Başkan Yardımcısı Prokopenko da "Evet, dışişleri bakan yardımcısı ona cevap verecek." karşılığını veriyor.

"BEKLENTİLERİMİZİ BOŞA ÇIKARMADI, ÖDÜLLENDİRMEMİZ LAZIM"

17 Mart'ta Marine Le Pen'in Kırım'ın Rusya'ya bağlanması ile ilgili gerçekleştirilen referandumu resmi olarak tanıdığını açıklamasının ardından yapılan mesajlaşmada ise Konstantin Rykov, "Beklentilerimizi boşa çıkarmadı :) Fransızlara bir şekilde teşekkür etmemiz lazım. Bu önemli." ifadelerini kullanıyor. Ayrıca Le Pen'in bir danışmanının da Kırım'a giderek referandumun gözlemci heyetinde yer aldığı belirtiliyor.

RUSYA BANKASINDAN 9 MİLYON EURO'LUK KREDİ

Mesajlaşmaların ardından 18 Nisan tarihinde FN Onursal Başkanı Jean Marie Le Pen'in başkanlığını yaptığı Cotelec şirketi, Rusya tarafından finanse edilen Kıbrıslı bir kuruluştan 2 milyon Euro'luk kredi aldı. Eylül ayının sonlarına doğru ise aşırı sağ parti FN, Rus First Czech-Russian Bank'dan 9 milyonluk kredi alıyor.

LE PEN: İDDİALAR SAÇMA

İddialara cevap veren aşırı sağ parti lideri Marine Le Pen ise Mediapart'ın bu iddiaları yayınlamasına anlam veremediğini söyledi. İddiaları 'saçma' olarak nitelendiren Le Pen, Kırım referandumunun olduğu sırada Abu Dabi'den kredi almak için görüşmeleri sürdürdüklerini iddia etti. Bunun kanıtlarının elinde olduğunu söyledi. Aşırı sağcı lider, mesajlarda adı geçen şahıslarla ne telefon ne de yüz yüze görüştüğümü savundu. Marine Le Pen, neden Rus bankasından kredi aldıkları yönünde gelen eleştirilere de daha önce kredi başvurularına 9 Fransız bankasının verdiği olumsuz cevapları paylaştı.

Fransa ile Rusya arasındaki ilişkilerin gelişmesi gerektiğini savunan Marine Le Pen geçtiğimiz Haziran ayında da Rusya'ya ziyaret gerçekleştirmişti. Le Pen, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i "Avrupa medeniyeti değerlerinin savunucusu" olarak nitelendirmesi Fransız medyası tarafından eleştirilmişti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x