Gürcü yetkililer: Ahıska Türkleri yakında anavatanlarına dönecek

28 Mart 2013 Perşembe 17:05

Gürcistan Dışişleri Bakanı Maya Panjikidze, Ahıska Türkleri’nin anavatanlarına geri dönüşü ile ilgili süreci takip ettiklerini açıkladı.Batum’da Türk, Gürcü ve Azerbaycan dışişleri bakanlarının yaptığı üçlü toplantı sonrasında...

Gürcü yetkililer: Ahıska Türkleri yakında anavatanlarına dönecek

Gürcistan Dışişleri Bakanı Maya Panjikidze, Ahıska Türkleri’nin anavatanlarına geri dönüşü ile ilgili süreci takip ettiklerini açıkladı.

Batum’da Türk, Gürcü ve Azerbaycan dışişleri bakanlarının yaptığı üçlü toplantı sonrasında basına açıklamalarda bulunan Panjikidze, Stalin rejimi döneminde Gürcistan’ın güneyindeki Ahıska bölgesinden zorla göç ettirilen Türklerin geri dönüşü için hükümetin büyük çaba gösterdiğini söyledi. Şu ana kadar geri dönüş için hükümete 5 bin başvurunun yapıldığı ve bin kişinin dönüş hazırlıklarının tamamlandığı belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gürcistan Adalet Bakan Yardımcısı David Jandieri ise Gürcistan’ın Avrupa Konseyi üyeliğine alındığı zaman Ahıska meselesini çözeceği yönünde söz verdiğini ve ilgili bakanlıkların bu konuda sıkı ve hassas çalışma yürüttüğünü söyledi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x