Hocalı soykırımı, Hollanda basınında

23 Şubat 2013 Cumartesi 17:42

Hocalı soykırımı, 21. yıl dönümünde ilk defa Hollanda basınında geniş bir şekilde yer aldı.Hollanda'nın Algemeen Dagblad (AD) gazetesi, 1992 yılında Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ bölgesindeki Hocalı'da Ermeni güçleri tarafından 83’ü...

Hocalı soykırımı, Hollanda basınında

Hocalı soykırımı, 21. yıl dönümünde ilk defa Hollanda basınında geniş bir şekilde yer aldı.

Hollanda'nın Algemeen Dagblad (AD) gazetesi, 1992 yılında Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ bölgesindeki Hocalı'da Ermeni güçleri tarafından 83’ü çocuk, 106’sı kadın 613 kişinin öldürülmesini sayfalarına taşıdı. Haberin devamında, bağımsız kuruluşların ve insan hakları örgütlerinin bu katliamı bilmesine rağmen konu ile ilgili her hangi bir girişimde bulunulmadığına dikkat çekildi. Algemeen Dagblad, Hollanda'da ikamet eden Azerbaycanlıların gayretleri ile Lahey şehrinde bulunan Nieuw Eykenduynen mezarlığında Hocalı'da ölenlerin anısına bir heykel dikildiğini yazdı. AD, burada 24 Şubat'tan itibaren aralarında Azerbaycan ve Hollanda parlamentoları ile Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği'ne üye vatandaşlarını katılımı ile tören yapılacağı, ölenlerin anısına kırımız karanfil ve çelenk bırakılacağını yazdı.

HOLLANDA BASINI GERÇEKLERİ GÖRDÜ

Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği Başkanı İlhan Aşkın, Hollanda basınında çıkan bu haber ile Batılıların da Hocalı'da yaşanan insanlık dramını ve soykırımını gördüğünü söyledi. Aşkın, "26 Şubat 1992 yılından bu yana 21 sene geçti. Geçen 21 senenin acısı Türk milleti için hala çok tazedir. 83’ü çocuk, 106’si kadın ve 7’den fazla yaşlı olmak üzere 613 Hocalı sakini hunharca katledilmiş, bin 275 kişi rehin alınmış ve 150 kişi kaybolmuştur. Kayıp ve rehinlerden 21 senedir hala haber alamadıklarımız mevcuttur. Dünyada eşi benzeri görülmemiş işkence yöntemleri ile katledilen halkımız, maalesef dünya basınında gerekli ilgiyi görmemektedir. Emperyalist emellerle çizilen asılsız Ermeni senaryoları maalesef günümüzde kanıtlanmış olan Hocalı soykırımından çok daha fazla ilgi görmektedir." dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x