Hollywood ‘Kelebeğin Rüyası’nı ağırladı

02 Mart 2013 Cumartesi 09:31

Bu yıl ikincisi düzenlenen Los Angeles Türk Film Festivali yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan’ın üstlendiği ‘Kelebeğin Rüyası’ filminin Amerika prömiyeri ile başladı.Tarihi Mısır tiyatrosunda gerçekleşen galaya Hollywood’un önde gelen...

Hollywood ‘Kelebeğin Rüyası'nı ağırladı

Bu yıl ikincisi düzenlenen Los Angeles Türk Film Festivali yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan’ın üstlendiği ‘Kelebeğin Rüyası’ filminin Amerika prömiyeri ile başladı.

Tarihi Mısır tiyatrosunda gerçekleşen galaya Hollywood’un önde gelen film eleştirmenleri ve Los Angeles Başkonsolosu Aydın Topçu başta olmak üzere seçkin bir davetli topluluğu katıldı.

Gala öncesinde Cihan Haber Ajansı'na konuşan Yılmaz Erdoğan, sinemanın başkentinde böyle bir festivale katılmanın çok keyifli olduğunu söyledi. Erdoğan ayrıca, “Bizim gençlerimizin düzenlemiş olduğu bu festivali destelemek ve onların önünü açmak görevimiz.” diye konuştu.

Galaya katılan oyuncu Belçim Bilgin ise festivalin profesyonelliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Festivale katılan kısa filmler hakkında da görüşlerini ifade eden Belçim Bilgin, kısa film yönetmenleri arasında çok sayıda kadın yönetmen olduğuna dikkat çekti. Kadın yönetmenlerin artmasının umut verici olduğunu ifade eden Bilgin, “Kadın duyarlığının sinemada olması sektöre renklilik getirecektir.” dedi.

“BU BİR RÜYAYDI”

Film gösterimin ardından seyircilerle bir süre sohbet eden Yılmaz Erdoğan, bu filmin bir rüya olduğunu ve 7 yıl süren uzun bir yolcuğun ardından bu rüyanın gerçekleştiğini söyledi. Yönetmen Yılmaz Erdoğan ayrıca, “Bu iki şair öldükten 70 yıl sonra onlar hakkında konuşuyor olmamız bir rüya olmalı” dedi.

Filmin dikkat çeken oyuncularından Ahmet Mümtaz Taylan ise hem yönetmen, hem senarist, hem de şair olan Yılmaz Erdoğan’la çalışmaktan çok zevk aldığını belirtti.

Oldukça hareketli geçen soru cevap kısmında, seyirciler ve konuklar arasında sıcak diyaloglar yaşandı.

LOS ANGELES İZLEYİCİSİ KELEBEĞİN RÜYASI’NI SEVDİ

Filmin gösterimi öncesinde sinema severler tarihi Mısır sinemasını tamamen doldurdu. 1940’larda geçen filmin gerçek kahramanları konu alması ve o yılları başarı ile beyaz perdeye taşıması izleyiciden tam not aldı. İkinci dünya savaşı yıllarında iki şairin yoksulluk içinde geçen hayatlarını konu alan ‘Kelebeğin Rüyası’ sinema eleştirmenleri tarafından sinematografik açıdan da oldukça başarılı bulundu.

Gece, yönetmen Yılmaz Erdoğan ve oyuncular Belçim Bilgin ile Ahmet Mümtaz Taylan’ın filmin afişini imzalamalarının ardından sona erdi. ‘Kelebeğin Rüyası’ festival kapsamında Cumartesi günü tekrar gösterilecek.

Yılmaz Erdoğan imzalı Kelebeğin rüyası ile başlayan ikinci Los Angeles Türk Film Festivali 3 Mart Pazar gününe kadar devam edecek.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x