İngiliz basını, kayıp genç kızlarla ilgili THY'yi eleştirdi

24 Şubat 2015 Salı 15:45

İngiltere'nin Times gazetesi, IŞİD'e katıldığı iddia edilen üç genç kızın, kimlik kontrolü yapılmadan THY uçağına binip İstanbul'a gittiklerini öne sürdü.Times gazetesi, daha önce İngiliz havayolları British Airways görevlilerin...

İngiliz basını, kayıp genç kızlarla ilgili THY'yi eleştirdi

İngiltere'nin Times gazetesi, IŞİD'e katıldığı iddia edilen üç genç kızın, kimlik kontrolü yapılmadan THY uçağına binip İstanbul'a gittiklerini öne sürdü.

Times gazetesi, daha önce İngiliz havayolları British Airways görevlilerin dikkati sayesinde Suriye'ye geçmek isteyen bir kızın polis tarafından durdurulmasını örnek gösterdi.

15 yaşındaki Shamima Begum ve Amira Abase ile 16 yaşındaki Kadiza Sultana, geçen hafta Salı akşamı Londra'dan Türk Hava Yolları uçağıyla Türkiye'ye uçmuş, aileleri ise kızların eve dönmeleri için çağrılarda bulunmuştu.

Gazete, Aralık ayında, IŞİD örgütünden bir militanla evlenmek amacıyla İngiltere’den Suriye’ye yolculuk yapan başka bir genç kızın da THY seferiyle gittiği Türkiye üzerinden bölgeye geçtiğini belirtti. Bölgeye giden genç kızın ise geçen hafta kaçan kızlarla okul arkadaşı olduğu öğrenildi.

Türkiye’de aranılan 3 genç kızın Suriye’ye geçip geçmediğine yönelik ise yetkililerden henüz kesin bir açıklama gelmedi. Geçen hafta İstanbul’daki olumsuz hava koşullarının kaçan kızların yolculuğunu yavaşlattığı tahmin ediliyor.

Haberde, İngiltere Başbakanı David Cameron'un, çatışma bölgelerine gitmeye çalışan gençlerin tespit edilip sorgulanabilmesi için yeni önlemlerin devreye sokulması için parlamenterlerle görüştüğü de aktarıldı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x