İran'da koronavirüs teşhis kiti üretilmeye başlandı

25 Mart 2020 Çarşamba 12:32

Yaklaşık 2 bin kişinin hayatını kaybettiği İran'da bir şirket yeni tip koronavirüs (corona virus) teşhis kiti üretmeye başladığını duyurdu.

İran'da koronavirüs teşhis kiti üretilmeye başlandı

 

İran devlet televizyonuna konuşan "Piştaz Tıp" adlı medikal şirketin yöneticilerinden Vahid Yunusi, şirket bünyesinde üretilen Kovid-19 gerçek zamanlı PCR teşhis kitlerinin geçen hafta Sağlık Bakanlığının onayından geçtiğini açıkladı.

80 BİN KİT ÜRETME KAPASİTESİ

Kitlerin kalite kontrol testlerini geçmesinin ardından seri üretimine geçildiğini aktaran Yunusi, "Şu anda ülkedeki şartlarda haftada 80 bin kit üretme kapasitesine sahibiz. Bu yerli ürünlerin maliyeti ithal olanlardan çok daha ucuz." dedi.

Yunusi, dün 10 bin teşhis kitinin ülkedeki laboratuvarlara dağıtılmaya başlandığını belirtti.

ABD'nin tek taraflı yaptırımları nedeniyle salgına karşı ihtiyaç duyulan tıbbi malzemeleri temin edemediğini açıklayan İran'a şu ana kadar Türkiye, Çin, Katar, Rusya gibi ülkeler tarafından Kovid-19 teşhis kitleri ve tıbbi malzeme yardımları gönderilmişti.

İRAN'DA SON DURUM

İran Sağlık Bakanlığı, bugün itibarıyla ülkede Kovid-19 kaynaklı can kaybının 1934'e yükseldiğini, vaka sayısının ise 24 bin 811 olduğunu açıklamıştı.

İran'da koronavirüs teşhis kiti üretilmeye başlandı

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x