İsrail Suriye konusunda çark etti

18 Mayıs 2013 Cumartesi 14:56

Geçtiğimiz haftalarda Suriye'yi bombalayan İsrail Esad konusunda fena çark etti. İsrail hükümeti 'Esad'ı hafife aldık, gitmesi İsrail'in lehine değil' dedi.

İsrail Suriye konusunda çark etti

 İsrail'den çok çarpıcı bir açıklama geldi. Daha önce Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın gitmesi konusunda ısrarlı açıklamalar yapan hatta geçtiğimiz haftalarda da Suriye'yi bombalayan İsrail Esad'dan korktu. “Esad'ı hafife aldık, gitmesi İsrail'in lehine değil” açıklaması yapan İsrail Suriye konusunda çark etti.

Şam rejiminin, Lübnan Hizbullahı’na silah sevk etmesini engellemek üzere üç kez Suriye’ye hava operasyonu düzenleyen İsrail, Esad’ın ne kadar ömrü kaldığını tartışıyor. Jerusalem Post’a göre, İsrailli bir savunma yetkilisi, Esad’ın gücünü başta hafife aldıklarını söyledi.

ESAD'I HAFİFE ALDIK

İsrailli bir savunma bakanlığı yetkilisi, ülkesinin, 2011 mart ayından beri isyancıların devirmeye çalıştığı Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın gücünü hafife aldığını söyledi. Gazete, İsrail Savunma Bakanlığı’nda Suriye’deki durum ve Beşar Esad’ın ne kadar iktidarda kalacağıyla ilgili tartışmaların şiddetlendiğini yazdı. İsmi açıklanmayan üst düzey savunma yetkilisi, dışa kapalı görüşmelerde İsrail’in Esad’ın kısa zamanda iktidarda düşeceğiyle ilgili tahminlerinde yanıldığını söyledi. Yetkiliye göre İsrail, Esad’ın gücünü yanlış hesapladı.

Savunma Bakanlığı içinde Suriye’deki süreçle ilgili ne öngörüldüğü ve olası sonuçların İsrail’e faydaları hakkında farklı görüşlerin olduğu belirtiliyor. Gazeteye göre isyancıların iktidarı ele geçirmesinin İsrail’in lehine olacağı fikri son zamanlarda popülaritesini yitirdi. Çok az kişi Esad’ın düşmesinin İsrail’in lehine olacağını düşünüyor. Bunda radikal cihatçı ve El Kaideli unsurların isyancıların arasına sızmasının tahmin edilenden daha derin ve geniş olduğunun ortaya çıkması neden olarak gösteriliyor. İsrail, iki ay içinde Suriye’ye üç hava operasyonu gerçekleştirmişti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kemal bolat 7 yıl önce yorumlandı

esadınkalması tabiki israile faydası olacaktır çünkü elkaidei ışıd elnusra hatta ılımlı islam dahi bu örgütleri esadda daha çokçok tehlikeli bir idolojiye sahipler zten neleryaptıkları çok aaçık eğer bu örgütler esadyerine israile komşu olur larsa

0 Kişi beğendi.