İsrail'e göre Filistinli Muhammed'in öldürülmesi bir kurgu!

20 Mayıs 2013 Pazartesi 18:08

İsrail, 2000 yılında Gazze'de öldürülen 12 yaşındaki Muhammed El Dura askerlerin kurşunlarıyla ölmediğini, bu ölümün bir 'kurgu' olduğunu iddia etti.

İsrail'e göre Filistinli Muhammed'in öldürülmesi bir kurgu!

2000 yılında İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sırasında babasıyla çapraz ateş arasında kalan ve yaşamını yitiren 12 yaşındaki Filistinli Muhammed El Dura'nın ölümüyle ilgili İsrail'den 13 yıl sonra şok bir açıklama geldi. İsrail'in iddiasına göre Muhammed El Duran İsrailli askerlerin kurşunlarıyla ölmedi ve bu ölüm bir kurgu!

Gazze'de 30 Eylül 2000 yılında Fransız televizyonu "France 2"nin muhabiri Charles Enderlin'in çektiği 55 saniyelik görüntü tüm dünyayı ayağa kaldırmıştı. İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, 12 yaşındaki Muhammed El Dura ve babası Cemal El Dura, çapraz ateş arasında kalmış ve İsrailli askerlerin kurşunlarına hedef olmuştu. Saniye saniye çekilen görüntülerde Filistinli çocuk yaşamını yitirirken, baba Cemal El Dura yaralı olarak hayatta kalmayı başarmıştı.

EMİR NETANYAHU'DAN

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Muhammed El Dura'nın öldürüldüğü görüntüler"in aradan yıllar geçmesine rağmen İsrail'in imajına zarar verdiğini belirterek, konu hakkında bir komisyon kurulmasını istedi. 2012 yılında çalışmalarına başlayan İsrail komisyonu 36 sayfalık bir rapor hazırladı.

Raporda, Muhammed El Dura'nın öldürülmesi ve babası Cemal El Dura'nın yaralanmasına İsrail ordusuna ait kurşunların sebep olmadığı, "55 saniyelik" görüntünün "kurgu" olduğu iddia edildi.

Raporda, "France 2'nin haberinde kurgulanmış görüntülerle, İsrail'in meşruluğunun sorgulanmasının yanı sıra terörizm ve anti semitizim aklanmış ve cesaretlendirilmiştir" denildi.

Raporda ayrıca, "O dönemde, söz konusu televizyonunun görüntülerindeki iddia ve yöneltilen suçlamalar dayanaksızdır. İsrail ordusunun Cemal ve oğlunu yaraladığıyla ilgili hiçbir kanıt bulunmamaktadır" görüşü ileri sürüldü.

ULUSLARARASI SORUŞTURMA

12 yaşındaki oğlunu İsrail kurşunlarıyla kaybeden Filistinli baba Cemal El Dura ise, İsrail'in iddialarına sert tepki gösterdi. Oğluna otopsi yapılmasına izin vermeye hazır olduğunu belirten El Dura, ayrıca uluslararası bir soruşturma açılmasını da istedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x