İSRAİLLİ RACHEL CORRİE “HAKSIZLIK ADALETSİZLİK CEHALET VE ZULÜM BİZDENSE BEN BİZDEN DEĞİLİM”

24 Eylül 2018 Pazartesi 15:49

" Haksızlık, adaletsizlik, cehalet ve zulüm bizdense, ben bizden değilim."

İSRAİLLİ RACHEL CORRİE 'HAKSIZLIK ADALETSİZLİK CEHALET VE ZULÜM BİZDENSE BEN BİZDEN DEĞİLİM”

Bir, Rachel CORRİE geçti bu Dünyadan. Yahudi idi...

İsrail zulmüne karşı çıkmıştı. Dozerlerin önünde Müslüman çocukları korurken, İsrail zulmüne karşı direniş yaparken ezildi iş makinelerinin altında.

İsrail yetkilileri kendisine hitaben, yapma etme, sende bizdensin dediklerinde, şu meşhur ve anlamlı sözünü söyleyerek öldü.

"Haksızlık, adaletsizlik cehalet ve zulüm bizdense, ben bizden değilim."

Evet, aynen böyle söyledi, tarihe geçti bu çok derin anlamı olan cümleler. Taassubu reddeden vicdanın sesi ve özeti olmuştu o ifade.

" Haksızlık, adaletsizlik, cehalet ve zulüm bizdense, ben bizden değilim."

Siyasi taraftarlığı din gibi algılayan, kendi mensup olduğu grubun cehalet, haksızlık, zulüm ve yanlışlarını doğru gibi görmeyi marifet sayan nice Türk kökenlinin, nice Müslümanın ! yapması gerekeni yapmıştı Rachel CORRİE.

Türkiye de bazı yanlışları, hataları, haksızlıkları dile getirdiğimizde siyasi taassup nedeniyle yanlışa yanlış diyemeyen, bununla da kalmayıp bize saldıranları düşündüm biraz. Aklıma İmam-ı Rabbaninin o muhteşem tespiti geldi.

" Öyleleri vardır ki çok yakınımda olmalarına rağmen çok uzağımda gibidirler. Yine öyleleri vardır ki, çok uzağımda olmalarına rağmen sanki yanı başımda gibidirler."

Kaynak: “DEMOKRATİK DEĞİŞİM HAREKETİ” WATSAB GRUBU
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x