İşte Batı Deniyetinin Gerçek yüzü

13 Mayıs 2020 Çarşamba 17:26

Türkiye ve İtalyan istihbaratlarının Afrika'da kurtardığı İtalyan vatandaşı Silvia Constanza Romano, kendi hür iradesiyle İslamiyet'i seçerek "Ayşe" adını aldığını açıklamasından sonra ölüm tehditleri almaya başladı.

İşte Batı Deniyetinin Gerçek yüzü

 

İtalyan basınında yer alan haberlerde, 18 aylık esaret döneminin ardından kurtarılarak ülkesine getirilen Romano'ya yönelik sosyal medya platformlarından tehdit ve hakaret içeren yorumlar yapıldığı belirtildi.

Haberlerde, söz konusu nefret yorumları ve tehditlerin, genç kızın İslamiyet'i seçmesiyle alakalı olduğu, yorum yapanlardan birinin kuzeydeki Asolo kenti belediye meclis üyesi Nico Basso olduğu ve Basso’nun Facebook hesabından genç kızı kastederek, "Asın" yazdığı sonra da yazıyı sildiği belirtildi.

Milano Cumhuriyet Başsavcılığının ölüm tehditlerine kadar varan nefret söylemlerine ilişkin soruşturma başlattığı aktarılan haberlerde, Romano'ya yakın koruma tahsis etme konusunun da değerlendirildiği bilgisi verildi.

Haberlerde, Milano Emniyetinin de Romano'nun evinin bulunduğu sokakta geniş güvenlik önlemi aldığı kaydedildi.

Arapça öğrenip Kur'an-ı Kerimi okuyunca Müslüman oldum

Kendisini esir alanlardan Arapça öğrendiğini aktaran Romano, "Onlar bana kendi gerekçelerini ve kültürlerini açıkladı. Benim din değiştirme sürecim de yavaş biçimde son aylarda oldu. Bu ne bir ilişkiyle ne de bir evlilikle oldu, sadece saygıdan" ifadelerini kullandı.

İtalyan basınında çıkan saldırgan ifadeler

Aşırı ve merkez sağ görüşe yakın bazı gazetelerin ise Silvia Romano’nun İslamiyet’i seçmesi dolayısıyla saldırgan ifadeler kullanması dikkati çekti.

Milano'da günlük basılan Il Giornale'de gazetesinin bir haberinin başlığında "Müslüman ve mutlu, nankör Silvia" ifadeleri kullanıldı.

Eski sağcı lider Berlusconi ile yakınlığıyla bilinen Libero gazetesi ise "Bir Müslümanı kurtardık" başlıklı haberinde Silvia Romano'nun Müslüman olmasını eleştirdi.

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x