İsviçreli bir bakan ilk kez Küba'yı ziyaret edecek

02 Ağustos 2015 Pazar 11:40

İsviçre Dışişleri Bakanı Didier Burkhalter’ın Küba’da 54 yıl sonra açılacak olan Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyükelçiliği resepsiyonuna katılacağı açıklandı.İsviçre Dışişleri’nden yapılan açıklamada ilk kez bir İsviçreli...

İsviçreli bir bakan ilk kez Küba'yı ziyaret edecek

İsviçre Dışişleri Bakanı Didier Burkhalter’ın Küba’da 54 yıl sonra açılacak olan Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyükelçiliği resepsiyonuna katılacağı açıklandı.

İsviçre Dışişleri’nden yapılan açıklamada ilk kez bir İsviçreli bakanın Küba’ya ziyarette bulunacağı hatırlatılarak, davetin ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'den geldiği vurgulandı.

13 Ağustos’ta Küba’ya gidecek olan bakan, Kübalı mevkidaşı Bruno Rodriguez'le de biraraya gelecek.

14 Ağustosta Havana’da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin de katılımıyla yarım asır sonra tekrar hizmete girecek olan ABD Büyükelçiliği açılış resepsiyonu düzenlenecek. John Kerry, Soğuk Savaş döneminden bu yana Küba’ya ayak basan en yetkili ABD’li siyasetçi olacak.

1962 yılında dönemin iki süper gücü Sovyetler Birliği ve ABD arasında süregelen nükleer füze geriliminin tetiklediği Soğuk Savaş dönemi süresince İsviçreli diplomatlar Küba’da, ABD’nin haklarını savunmuşlardı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x