Japonya'dan Afganistan'a 10 yılda 3,3 milyar dolar yardım

29 Ocak 2013 Salı 11:04

Afganistan Kırsal Rehabilitasyon ve Gelişme Bakanı Vays Ahmad Barmak Japonya’nın ülkeye 10 yılda 3,3 milyar dolar yardım ettiğini bildirdi. Tokyo hükümetinin Kabil'e 20 milyon dolarlık yeni yardım sözleşmesinin imza töreninden konuşan Bakan...

Japonya'dan Afganistan'a 10 yılda 3,3 milyar dolar yardım

Afganistan Kırsal Rehabilitasyon ve Gelişme Bakanı Vays Ahmad Barmak Japonya’nın ülkeye 10 yılda 3,3 milyar dolar yardım ettiğini bildirdi.

Tokyo hükümetinin Kabil'e 20 milyon dolarlık yeni yardım sözleşmesinin imza töreninden konuşan Bakan Barmak, "Bu programa Japonya yardımları 86 milyon dolara yükseliyor. Son 10 yılda Japonya Afganistan’ın güvenliği ve ekonomisi için son 10 yılda 3,3 milyar dolar yardımda bulundu." dedi. Barmak, Japonya’nın bu alanda dünyadaki ikinci büyük destekçileri olduğunu dile getirdi.

Japonya’nın Kabil Büyükelçisi Hiroshi Takahashi ise ülkesinin Afganistan’a ziraat alanında da yardım edeceğini söyledi.

Toplantıda konuşan BM Kalkınma Programı (UNDP) Kırsal Gelişme Direktörü Alvaro Rodriguez, "UNDP 50 yıldan beri Afganistan’da faaliyet gösteriyor. Bundan sonra da yıllarca Afgan arkadaşlarımızla birlikte olacağız.” ifadelerini kullandı.

Japonya'nın 86 milyon dolarlı katkı sağladığı projeyle köylere elektrik ve su ulaştırılmasının yanı sıra kırsal bölgelerde üretimin artırılması hedefleniyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x