Karzai, daha fazla askeri yardım için Hindistan’da

21 Mayıs 2013 Salı 12:48

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, NATO öncülüğündeki birliklerin 2014’te Afganistan’dan çekilmesinden önce daha fazla askeri yardım için Hindistan’ı ziyaret ediyor. Karzai’nin başkent Yeni Delhi temasları çerçevesinde Hindistan...

Karzai, daha fazla askeri yardım için Hindistan'da

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, NATO öncülüğündeki birliklerin 2014’te Afganistan’dan çekilmesinden önce daha fazla askeri yardım için Hindistan’ı ziyaret ediyor.

Karzai’nin başkent Yeni Delhi temasları çerçevesinde Hindistan Başbakanı Manmohan Singh ve Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee ile görüşmesi bekleniyor.

Hindistan hali hazırda Afgan subaylara eğitim verirken, askeri teçhizat konusunda çok az yardımda bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Yeni Delhi yönetimi Afganistan ile madencilik ve kalkınma anlaşması imzalarken, ayrıca Kabil yönetimine 2 milyar dolar yardım sözü vermişti.

Uzmanlar, ABD ve NATO’nun Afganistan’dan 2014’te tamamen çekilmesinden önce iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendiğine dikkat çekiyor.

Karzai, ziyaret öncesi yaptığı açıklamada, “Askeri işbirliğini ve güvenlik kurumlarını geliştirmek için Hindistan’dan her türlü yardım” isteyeceğini söylemişti.

Hindistan’ın Afganistan’la askeri işbirliğinin, bölgedeki rakibi Pakistan tarafından şüpheyle karşılanacağı da ifade ediliyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x