Kazakistan’da ilk oylar kullanıldı

30 Mayıs 2015 Cumartesi 12:30

Kazakistan’da yaşayan Türk vatandaşları, 7 Haziran genel seçimleri için bugün oy kullanmaya başladı. Türkiye'nin Almatı Başkonsolosluğu'nda kurulan sandığa ilk oyu Türkiye’nin Almatı Başkonsolosu Suphi Atan attı. Daha sonra Başkonsolosluğu...

Kazakistan'da ilk oylar kullanıldı

Kazakistan’da yaşayan Türk vatandaşları, 7 Haziran genel seçimleri için bugün oy kullanmaya başladı. Türkiye'nin Almatı Başkonsolosluğu'nda kurulan sandığa ilk oyu Türkiye’nin Almatı Başkonsolosu Suphi Atan attı. Daha sonra Başkonsolosluğu gelen Türk gurbetçiler oylarını kullandı.
Kazakistan’da yaşayan Türk vatandaşları, başkent Astana, Almatı ve Aktau’da kurulan sandıklarda 31 Mayıs mesai bitimine kadar oy kullanabilecek.

Konsolosluk yetkililerinin verdiği bilgiye göre oy sandıkları, 3 farklı anahtar ile açılabilen odada muhafaza edilecek. Oylar, mühürlü çuvallar içinde özel kargo ile Türkiye’ye gönderilecek ve Türkiye’de sayılacak.

Almatı’da 2 bin 324, Astana’da 2005 ve Aktau’da ise 158 kayıtlı Türk seçmen bulunuyor. Bulundukları ülkelerde oy kullanma imkanı bulamayan yurtdışı kütüğüne kayıtlı seçmenler, belirlenen gümrük kapılarında 7 Haziran mesai bitimine kadar oy kullanabilecek.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x