Kenya’da 40 akıl hastası firar etti

13 Mayıs 2013 Pazartesi 16:46

Kenya’nın başkenti Nairobi’de en az 40 akıl hastasının firar ettiği bildirildi. Ülkenin en büyük psikiyatri merkezi Mathari’den kaçan hastalar arasında şiddet eğilimli olanların bulunduğu belirtildi. Yerel basında çıkan haberlere göre,...

Kenya'da 40 akıl hastası firar etti

Kenya’nın başkenti Nairobi’de en az 40 akıl hastasının firar ettiği bildirildi. Ülkenin en büyük psikiyatri merkezi Mathari’den kaçan hastalar arasında şiddet eğilimli olanların bulunduğu belirtildi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, güvenlik görevlilerini etkisiz hale getirerek kaçan akıl hastaları, kendilerine verilen ilaçların etkisiz olduğundan şikayet ediyordu.

Kenya’da 2011 yılında bir televizyon kanalında bir akıl hastasının hücrede cesetle beraber tutulduğu görüntülerini yayınlamasının ardından sivil toplum kuruluşları, Mathari’de insan hakları ihlali yapıldığını iddia etmişti. Polisten soruşturma başlatması istenilmişti.

Nairobi’nin üst düzey polis yetkilisi Moses Ombati ise yaptığı açıklamada, hastaların kaçmadan önce bir protesto gösterisi yaptıklarını söyledi. Büyük firarın pazar günü yaşandığını rapor eden polis şefi Samuel Anampiu de, hastaların resimlerinin ellerinde olduğunu, yakalanmalarının zor olmayacağını ifade etti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x