Kerry’den Netanyahu’ya sert sözler: İran'la anlaşmanın ne olduğunu bilmiyor

25 Şubat 2015 Çarşamba 09:41

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran ile nükleer müzakerelerine karşı olduğunu ve durdurulması gerektiğini dile getiren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu için, "Anlaşmanın ne olduğunu bilmiyor." ifadesini kullandı.ABD Dışişleri...

Kerry'den Netanyahu'ya sert sözler: İran'la anlaşmanın ne olduğunu bilmiyor

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran ile nükleer müzakerelerine karşı olduğunu ve durdurulması gerektiğini dile getiren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu için, "Anlaşmanın ne olduğunu bilmiyor." ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı, Senato’da Senato Dış İlişkiler Komitesi ile Tahsisatlar Komitesi’nde düzenlenen oturumlarda senatörlerin sorularını cevapladı.

Kerry, P5+1 ülkeleri ile İran arasında devam eden nükleer silah müzakerelerine ilişkin çeşitli sorulara muhatap oldu. Müzakereleri savunan Kerry, ABD Başkanı Barack Obama’nın bu konuda çok net bir sözü olduğunu hatırlattı. "İran nükleer silaha sahip olamayacak." dedi. 2013 yılından bu yana bu amaca diplomatik olarak ulaşabilmeyi test ettiklerini kaydeden Kerry, "Bunu (amaca ulaşılıp ulaşılamayacağını) henüz bilemiyorum. Ancak sorunun çözülmesi adına en etkili yol bu ve gelecek haftalarda, aylarda bunu ispat edeceğiz." ifadesini kullandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun müzakereleri hedef alan sözlerine cevap veren Kerry, "Şu sıralarda etrafta dolaşan ve 'Biz anlaşmayı sevmiyoruz' söyleminde olan herhangi birisi, anlaşmanın ne olduğunu bilmiyordur. Ortada henüz bir anlaşma yok. Müzakere sürecinin ne olduğunu bekleyip görmeleri konusunda insanların ihtiyatlı olmalarını istiyorum." dedi.

Netahyahu yakın zamanda yaptığı bir açıklamada, son zamanlarda nükleer müzakereler konusunda edindikleri bilgilerin bu yöndeki kaygılarını haklı çıkarır nitelikte olduğunu iddia etmişti. Anlaşmanın gerçekleşmemesi için elinden gelen herşeyi yapacağını kaydeden Netanyahu, 3 Mart tarihinde ABD Kongresi’nde yapacağı konuşmanın bu yönüyle kritik olduğunu dile getirmişti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x