Kırgızistan'da 7 Nisan devriminde hayatını kaybedenler anıldı

07 Nisan 2015 Salı 17:08

Kırgızistan'da 7 Nisan 2010 yılındaki halk devriminde hayatını kaybedenler, başkent Bişkek'te düzenlenen programda anıldı. Devrimin yılı dönümünde düzenlenen anma etkinliğine; Cumhurbaşkanı Almzabek Atambayev, Başbakan Coomart Otorbayev...

Kırgızistan'da 7 Nisan devriminde hayatını kaybedenler anıldı

Kırgızistan'da 7 Nisan 2010 yılındaki halk devriminde hayatını kaybedenler, başkent Bişkek'te düzenlenen programda anıldı. Devrimin yılı dönümünde düzenlenen anma etkinliğine; Cumhurbaşkanı Almzabek Atambayev, Başbakan Coomart Otorbayev ve eski Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva da katıldı. Bişkek’teki Ala-Too Meydanı'nda gerçekleşen törende, devrim sırasında hayatını kaybedenlerin yakınları da hazır bulundu.
Törende konuşan Atambayev, “ Bizi, o yozlaşmış, açgözlü iktidardan, kendi hayatları pahasına olsa da kurtaran insanları asla unutmamalıyız. Devrimden sonraki 5 yıl ülkemiz için zor bir süreç oldu. Ama, ona rağmen biz insanların özgür olduğu, demokratik ve laik bir devlet kurma yolunda hızla ilerliyoruz." dedi.

Ülkede hala sorunların olduğundan bahseden Atambayev, “ Ama biz o sorunları nasıl çözeceğimizi ve hangi yolda ilerleyeceğimizi biliyoruz. Şu an ülkemizde barış ve istikrar var ve biz böyle kalması için daha da çok çalışacağız. " ifadelerini kullandı.
Tören, ülke özgürlüğü için hayatını kaybedenlerin anısına yapılan anıta çelenk koyulması ile tamamlandı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x